EGG HARBOR TWP - The Barnegat Bengals and Southern Rams wrestling squads are gearing up for the Region 8 State Tournament at Egg Harbor Township High School.

Egg Harbor Township HIgh School is located at 24 High School Drive in Egg Harbor Township. 

The schedule is as follows:

Sign Up for E-News

Thursday: (changed from Wednesday due to predicted storm on Wednesday) Preliminaries at 5:30 p.m.
Friday: Quarterfinals at 5:30 p.m.
Saturday: Semifinals and Wrestlebacks at 10:00 a.m.
Saturday: Consolations at 3:00 p.m.
Finals begin immediately following the Consolations

Barnegat High School Bengals

Barnegat has two wrestlers who qualified for the Region 8 tourney. They are Charlie Cotton at 195 lbs and Griffin Jackstadt at Heavyweight.

Griffin Jackstadt became Barnegat's first District champion since 2014.  Charlie Cotton is making his second Region 8 appearance.

Southern Regional Rams
Throughout it's powerful history, 42 Southern wrestlers have been crowned Region champions. In 2018 those included Matt Barnett, Nick O'Connell and John Stout.

Southern has 11 wrestlers competing in Region 8.  They are:

Junior Jayson Scerbo (113 / 23-9) 
Sophomore Matt Brielmeier (120 / 20-13)
Senior Sebastian Delligatti (126 / 21-10) 
Freshman Nik Lawson (132 / 8-13)
Junior Robert Woodcock (138 / 29-4)
Senior Nick Pepe (145 / 28-6)
Senior Nick O'Connell (152 / 33-0)
Senior Haven Tatarek (160 / 23-9)
Senior John Stout (170 / 37-2)
Junior Ben LoParo (195 / 25-11) 
Junior JT Cornelius (220 / 34-3)

Southern has had a great season. They are coming off as NJ Group V and District 29 team championships. The Rams are hoping to see a number of wrestlers crowned Region champs and are looking to advance their grapplers into the State Championshps for the sixth consecutive season.

Senior Nick O'Connell enters the tournament with 97 career wins. Delligatti, Pepe, O'Connell, and Stout are all making their third Region appearances. It is the second trip for Scerbo, Brielmeier, Woodcock, and LoParo.

Top Four Seeds in Region 8 for Each Weight Class

106
1: (Fr) Ty Whalen - Clearview (32-3 / 1st D32)
2: (So) Ryan Defoney - St Augustine (24-7 / 1st D31)
3: (Fr) Ethan Wilson - Washington Twp (24-8 / 1st D30)
4: (Fr) John Hildebrandt - Williamstown (28-8 / 2nd D31)

113
1: (Sr) Carmen Giumarello - Clearview (35-1 / 1st D32 / R8 Champ in 2018) - NJ-WB3 (106)
2: (Jr) Jon Prendergast - Highland (29-3 / 1st D29)
3: (Jr) Jayson Scerbo - Southern (23-9 / 2nd D29) - R8-PQ (106) in 2017
4: (Jr) Hayden Horsey - Oakcrest (26-4 / 1st D30) - R8-WB1 (106)

120
1:  (Jr) McKenzie Bell - Kingsway (33-5 / 1st D32 / 2-time R8 runner-up) - NJ-7th (113)
2: (So) Taylor Robinson - Williamstown (33-3 / 1st D31) - R8-PQ (132)
3: (Sr) Nicholas DiGiacomo - Timber Creek (19-2 / 1st D29 / 3rd R8 in 2017) - NJ-WB2 (106) in 2017
4: (Jr) Jaden Hinton - Clayton (21-2 / 3rd D31 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB1 (113)

126
1: (Sr) Kameron Jenkins - Timber Creek (27-5 / 1st D29) - R8-5th (120)
2: (Sr) Sebastian Delligatti - Southern (21-10 / 3rd D29 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (126)
3: (So) Hunter Gandy - Woodstown (30-4 / 1st D30 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (113)
4: (So) Matt Hoelke - Highland (32-4 / 2nd D29 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB1 (106)

132
1: (Sr) Justin Cariss - Highland (19-0 / 1st D29 / 2nd R8 in 2018) -  NJ-WB4 (126) in 2017
2: (So) Finnegan McFadden - Kingsway (27-8 / 1st D32 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB3 (126)
3: (Sr) John Patterson - Delsea (27-7 / 1st D30) - R8-5th (132)
4: (Sr) Michael Smith - Pennsville (28-6 / 2nd D32) - R8-PQ (120)

138
1: (Jr) Tim Spatola - Delsea (34-3 / 1st D30 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB2 (138)
2: (Jr) Ryan Figueroa - Hammonton (34-2 / 1st D32 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB1 (132)
3: (Jr) Cheney Kinner - Kingsway (26-12 / 2nd D32 / 2nd R8 in 2018) - NJ-WB2 (120)
4: (Jr) Robert Woodcock - Southern (29-4 / 1st D29 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (138)

145
1: (Jr) Jack Prendergast - Woodstown (24-4 / 1st D30 / 3rd R8 in 2018, 2-time State Qualifier) - NJ-WB3 (120)
2: (Sr) John Love - Clearview (31-1 / 1st D32) - R8-6th (145)
3: (Sr) Wayne Scott - Penns Grove (24-5 / 2nd D30 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (152)
4: (Sr) Brett Bodnar - St Augustine (22-8 / 1st D31 / 4th R8 in 2017) - NJ-WB1 (138) in 2017

152
1: (Sr) Nick Bennett - Delsea (34-2 / 1st D30 / R8 Champ in 2018) - NJ-2nd (145)
2: (Sr) Nick O'Connell - Southern (33-0 / 1st D29 / R8 Champ in 2018, 2-time State Qualifier) - NJ-8th (145) in 2017
3: (Sr) David McCullough - Clearview (34-1 / 1st D32 / 2nd R8 in 2018) - NJ-WB2 (152)
4: (Sr) Connor Kraus - St Agustine (27-6 / 1st D31 / 2-time R8 runner-up) - NJ-WB2 (138)

160
1: (Sr) Salvatore Manera - St Augustine (26-5 / 1st D31 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB4 (152)
2: (Jr) Jacob Rodriguez - Clayton (28-3 / 2nd D31 / 2nd R8 in 2018) - NJ-WB1 (145)
3: (Sr) Brian Berry - Woodstown (19-3 / 1st D30 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB1 (145)
4: (Sr) Haven Tatarek - Southern (23-9 / 1st D29)

170
1: (Sr) John Stout - Southern (37-2 / 1st D29 / R8 Champ in 2018) - NJ-WB2 (170)
2: (Jr) Joseph Colon - St Augustine (10-4 / 1st D31 / 2nd R8 in 2018) - NJ-WB2 (160)
3: (Sr) Jaden Roberts - Buena (30-5 / 2nd D29) - R8-6th (160)
4: (Sr) Brandon Dick - Clearview (23-5 / 1st D32) - R8-WB1 (126) in 2016

182
1: (So) Mike Misita - St Augustine (28-5 / 1st D31 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB3 (182)
2: (Sr) Kal-El Corbitt - Oakcrest (27-3 / 1st D30) - R8-6th (182) 
3: (Sr) Curtis Thomas - Delsea (13-2 / 2nd D30)
4: (Sr) Nicholas Leone - Egg Harbor (22-11 / 3rd D30) - R8-WB1 (182)

195
1: (Sr) Keevon Berry - Oakcrest (30-0 / 1st D30 / 3rd R8 in 2018) - NJ-WB3 (195)
2: (Jr) Zane Coles - Pitman (36-0 / 1st D29 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (182)
3: (Jr) Ben LoParo - Southern (25-11 / 2nd D29) - R8-WB1 (195)
4: (Sr) Charlie Cotton - Barnegat (34-3 / 3rd D29) - R8-5th (182)

220
1: (Sr) Tyreke Brown - Penns Grove (26-1 / 1st D30 / 2nd R8 in 2018) - NJ-5th (220)
2: (Jr) JT Cornelius - Southern (34-3 / 1st D29)
3: (Sr) Daniel Corrigan - Hammonton (34-2 / 1st D32)
4: (So) Sean Horner - Kingsway (27-11 / 2nd D32) - R8-WB1 (220)

Hwt
1: (Jr) Nick Sannino - Ocean City (30-4 / 1st D32) - R8-WB1 (195)
2: (Sr) Deshon Alexander - Overbrook (30-1 / 2nd D32 / 4th R8 in 2018) - NJ-WB1 (Hwt)
3: (Sr) Connor Quigley - Winslow (21-5 / 1st D30)
4: (Sr) Daimere Wilson-Turner (24-5 / 2nd D30) - R8-5th (220)

 

You can access the brackets at the following

https://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/MainFrame.jspnewSession=false&TIM=1550604250074&pageName=