EGG HARBOR TOWNSHIP —  Barnegat's Griffin Jackstadt became Barnegat High School's first Regional champion in school history on Saturday.

He defeated Southern's JT Cornelius 3-2 to claim the region crown.

Griffin plans to play Division 1 football next season at the University of Pennsylvania. 

Sign Up for Barnegat/Waretown Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finals

170

#1 Jacob Rodriguez (Clayton) d. #2 George Rhodes (Absegami)  12-6

182

#1 Noah Putney (Clayton) d. #2 Kevin Pandorf (Kingsway)  11-6

195

#1 Mike Misita (St Augustine) p. #2 Marcus Hebron (Lower Cape May)  1:30

220

#1 Zane Coles (Pitman) d. #2 Tom Goetz (Gateway)  3-2

Hwt

#1 Griffin Jackstadt (Barnegat) d. #2 JT Cornelius (Southern)  3-2

106

#3 Conor Collins (Southern) d. #1 John Hildebrandt (Williamstown)  5-0

113

#1 Ty Whalen (Clearview) md. #3 Brady Conlin (Williamstown)  8-0

120

#1 Jayson Scerbo (Southern) d. #3 Jaden Hinton (Clayton)  9-4

126

#1 McKenzie Bell (Kingsway) tf #6 Paul Labonne (Woodstown)  18-1 3:18

132

#1 Matt Hoelke (Highland) d. #2 Jake Gentile (Kingsway)  6-4 SV

138

#2 Hunter Gandy (Woodstown) d. #1 Eddie Hummel (Southern)  8-2

145

#1 Dakota Morris (Kingsway) d. #2 Tim Spatola (Delsea)  6-3

152

#1 Jurius Clark (Highland) d. #3 David DiPietro (Kingsway)  7-6

160

#1 Robert Woodcock (Southern) md. #3 Braydon Castillo (Lower Cape May)  9-1

2nd Title & 3rd Medal for Woodcock

 

REGION 8 Third PLACE

106

#2 D'Amani Almodovar (St Augustine) d. #4 Hogan Horsey (Oakcrest)  4-0

113

#8 Hunter Horsey (Oakcrest) p. #5 Sean Cowan (Absegami)  5:14

120

#5 Joey Miranda (Kingsway) d. #4 Ethan Wilson (Washington)  3-2 TB1

126

#4 Taylor Robinson (Williamstown) d. #5 Matt Brielmeier (Southern)  6-4

132

#6 Brock Zurawski (St Augustine) p. #9 Travis Brown (Pinelands)  4:24

138

#6 Ken Sherman (Holy Spirit) d. #4 Ryan Figueroa (Hammonton)  6-5

145

#4 Nick Flamma (Washington) d. #5 Brett Buckingham (Highland)  9-5

152

#2 Jared Schoppe (Delsea) d. #7 Cole Velardi (Southern)  5-2

160

#4 Alex Marshall (St Augustine) md. #5 Asa Walton (Delsea)  12-0

170

#9 Alexi Giordano (St Joseph-Hammonton) d. #4 Mike LaRosa (Washington)  9-4

182

#4 Nick Marshall (St Augustine) md. #5 Ben LoParo (Southern)  15-5

195

#5 Mikal Taylor (Absegami) d. #3 Thomas Sherlock (Williamstown)  4-3

220

#3 Tony Thompson (Buena) d. #6 Joshua Ortiz (Highland)  8-6 SV

Hwt

#7 Jack Dunn (Washington) d. #3 Nick Sannino (Ocean City)  8-6