Finalists for the 2017 Eclipse Awards have been announced. Voters from the Daily Racing Form, the National Turf Writers and Broadcasters Assn. (of which I am a member) and the National Thoroughbred Racing Association will select the winners.

The Eclipse Awards program is sponsored by the Daily Racing Form, the Breeders' Cup and the Stronach Group.

The deadline for voters is Jan. 2, 2018. I will be sending in my ballot on Jan. 1 after all the graded stakes for 2017 have been run at Santa Anita Park.

Sign Up for E-News

A website version of my ballot, along with comments on why I voted the way I did, will appear here after the ballot box closes.

The awards will be made at the 47th annual Eclipse Awards Banquet at Gulfstream Park, Hallendale Beach, Fla. on Jan. 25, 2018.

Television and/or streaming arrangement of the awards ceremonies are still pending.

Here are all of the Grade 1 winners in 2017 to date with their trainers and the Grade 1 races each horse has won this year in the United States, Canada and the Dubai World Cup.

Those horses that were nominated but did not win a Grade 1 race this year have been eliminated from this list since they would be rated below the Grade 1 winners in the voters' considerations.

Additional awards will be made to the leading owner, trainer, jockey, apprentice jockey and breeder.

3-Year-Old Male

MeB Racing, Brooklyn Boyz and Teresa Viola's Always Dreaming, Todd Pletcher, Kentucky Derby and Florida Derby.

Don Alberto Stable and WinStar Farm's Battle of Midway, Jerry Hollendorfer, Breeders' Cup Dirt Mile.

John Oxley's Classic Empire, Mark Casse, Arkansas Derby.

Klaravich Stables and William Lawrence's Cloud Computing, Chad Brown, Preakness.

Brad Grady's Girvin, Joe Sharp, Haskell.

Mr. and Mrs. Jerome Moss' Gormley, John Shirreffs, Santa Anita Derby.

Reddam Racing's Irap, Doug O'Neill, Pennsylvania Derby.

Amerman Racing's Oscar Performance, Brian Lynch, Secretariat.

Klaravich Stables and William Lawrence's Practical Joke, H. Allen Jerkens.

Eclipse Thoroughbred Partners and LaPenta's Tapwrit, Todd Pletcher, Belmont.

Gary and Mary West's West Coast, Bob Baffert, Travers and Pennsylvania Derby.

3-year-Old Female

China Horse Club International's Abel Tasman, Bob Baffert, Coaching Club American Oaks, Acorn and Kentucky Oaks.

John C. Oxley's Dream Dancing, Mark Casse, Del Mar Oaks.

Claiborne Farm and Adele Dilschneider's Elate, Bill Mott, Beldame Invitational.

Tommy Town Thoroughbreds' It Tiz Well, Jerry Hollendorfer, Cotillion.

John C. Oxley's La Coronel, Mark Casse, Queen Elizabeth Cup.

e Five Thoroughbreds' New Money Honey, Chad Brown, Belmont Oaks Invitational.

Steven Sarkowski and Martin Wygod's New Paradise Woods, Richard Mandella, Zenyatta Stakes.

Semaphore Racing and Homewrecker's Sailor's Valentine, Eddie Kenneally, Ashland.

Older Male Dirt:

Juddmonte Farm's Arrogate, Bob Baffert, Dubai World Cup, Pegasus World Cup.

Speedway Stable's Collected, Bob Baffert, Pacific Classic.

Michael Tabor and Mrs. John Magnier's Cupid, Bob Baffert, Santa Anita Gold Cup.

Lauren and Ralph Evans' Diversify, Richard Violette, Jr., Jockey Club Gold Cup.

Winchell Thoroughbred and Three Chimneys' Gun Runner, Steve Asmussen, Breeders' Cup Classic, Woodward, Whitney, Steven Foster.

Michael Petersen's Mor Spirit, Bob Baffert, Metropolitan 'Cap.

Sheikh Mohammed bin Khalifa al Maktoum's Mubtaahij, Bob Baffert, Awesome Again.

Charles Fipke's Seeking the Soul, Dallas Stewart, Clark H'cap.

Stronach Stables' Shaman Ghost, James Jerkens, Santa Anita Handicap.

Ivan Rodriguez' Sharp Azteca, Jorge Navarro, Cigar Mile.

2-Year-Old Male:

Mr. Amore Stable's Firenze Fire, Jason Servis, Champagne.

Albaugh Family Stables' Free Drop Billy, Dale Romans, Breeders' Futurity.

e Five Racing Thoroughbreds and Stone's Good Magic, Breeders' Cup Juvenile.

Michael Tabor and Mrs. Magnier's Mendelssohn, Breeders' Cup Juvenile Turf.

Robert C. Baker and William L. Mack's Sporting Chance, D. Wayne Lukas, Hopeful.

2-Year-Old Female:

Zoom and Fish Stables' Caledonia Road, Ralph Nicks, Breeders' Cup Juvenile Fillies.

Phoenix Thoroughbreds' Dream Tree, Bob Baffert, Starlet.

Debby M. Oxley's Heavenly Love, Mark Casse, Alcibiades.

Michel Dubb and Bethlehem Stables' Lady Ivanka, Rudy Rodriguez, Spinaway.

Bridlewood Farm and Mrs. John Magnier's Moonshine Memories, Simon Callaghan, Chanticleer.

e Five Racing Thoroughbreds' Rushing Fall, Chad Brown, Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf.

Klaravich Stables' Separationofpowers, Chad Brown, Frizette.

Older Dirt Female

Maggi Moss' Big World, Tom Amoss, La Troienne.

Charles Fipke's Forever Unbridled, Dallas Stewart, Breeders' Cup Distaff, Personal Ensign.

Juddmonte Farm's Paulassilverlining, Chad Brown, Humana Distaff, Madison.

G. Watts Humphrey's Romantic Vision, Rusty Arnold, Spinster.

Fox Hill Farm's Songbird, Jerry Hollendorfer, Delaware H'cap and Ogden Phipps.

Hronis Racing's Stellar Wind, John Sadler, Clement L. Hirsch, Beholder Mile.

Sheikh Mohammed bin Khalifa al Maktoum's Vale Dori, Bob Baffert, Santa Margarita.

Male Turf

Shadwell Stable's Almanaar, Chad Brown, Gulfstream Turf H'cap.

Winstar Farm's American Patriot, Todd Pletcher, Makers Mark.

Stone Farm and Madaket Stables' Ascend, Graham Motion, Manhattan.

Calumet Farm's Bal a Bali, Richard Mandella, Shoemaker Mile.

Cavello ad Head of the Plains Partners' Beach Patrol, Belmont Turf Classic Invitational and Arlington Million.

Three Diamonds Farm's Bigger Picture, Michael Maker, United Nations.

Wayner Spaulding and Faran McCubbins' Bullards's Alley, Tim Glyshaw, Canadian International.

Gunpowder Farm's Divisidero, William Bradley, Churchill Turf Classic.

Colebrook Farm and Bear Stable's Johnny Bear, Ashlee Brojas, Northern Dancer.

Mrs. John Magnier and Michael Tabor's Mo Town, Anthony Dutrow, Hollywood Derby.

Amerman Racing's Oscar Performance, Brian Lynch, Secretariat and Belmont Derby.

Woodslane Farm's Sadler's Joy, Tom Albertrani, Sword Dancer.

George Turner and Clipper Logistics' Suedois, David O'Meara, Shadwell Turf Mile.

Godolphin Racing's Talismatic, Andre Fabre, Breeders' Cup Turf.

Live Oak Plantation's World Appeal, Mark Casse, Breeders' Cup Mile, Woodbine Mile and Four Star Dave.

Female Turf

Juddmonte Farm's Antonoe, Chad Brown. Just a Game.

Ramona Bass' Avenge, Richard Mandella, Rodeo Drive.

Mrs. Barbara M. Keller's Blond Me, Andrew Balding, E.P. Taylor.

Sheep Pond Partners and Bradley Thoroughbreds' Dacita, Beverly D.

Godolphin Racing's Dickinson, Kiaran McLaughlin. Jenny Wiley.

John C. Oxley's Dream Dancing, Mark Casse, Del Mar Oaks.

John C. Oxley's La Coronel, Mark Casse, Queen Elizabeth Cup.

Sheep Pond Partners' Lady Eli, Chad Brown, Diana and Gamely.

e Five Racing Thoroughbreds' New Money Honey, Chad Brown, Belmont Oaks Invitational.

Martin B. Schwartz' Off Limits, Chad Brown, Matriarch.

Joseph Allen's War Flag, Shug McGaughey, Flower Bowl.

Godolphin Racing's Wuheda, Charles Appleby, Breeders' Cup Filly and Mare Turf.

John d. Murrell's Zhukova, Dermot Weld, Man O' War.

Empyrean Stables' Zipesa, Michael Stidham, First Lady.

Male Sprinter

Gilman Racing and W.C. Racing's Denman's Call, Doug O'Neill, Triple Bend.

Baoma Corporation's Drefong, Bob Baffert, Forego.

Al and Michelle Crawford's El Deal, Jorge Navarro, Alfred G. Vanderbilt H'cap.

Gaston and Anthony Grant's Green Grotto, Gaston Grant, Carter H'cap.

Head of the Plains Stables' Mind Your Biscuits, Chad Summers, Dubai Golden Shaheen.

Klaravich Stables and William Lawrence's Practical Joke, H. Allen Jerkens.

Buckingham Ranch and David Bernsen's Roy H, Peter Miller, Breeders' Cup Sprint, Santa Anita Sprint Championship.

Rockingham Ranch's Stormy Liberal, Peter Miller, Breeders' Cup Turf Sprint.

Shadwell Stables' Takaful, Kieran McLaughlin, Vosburgh.

Female Sprinter

Kaleem Shah's American Gal, Simon Callaghan, Test.

Chester and Mary Broman's Bar of Gold, John Kimmel, Breeders' Cup Filly and Mare Sprint.

Jay Em Ess Stable's By the Moon, Michelle Nevin, Ballerina.

Chester and Mary Broman's Highway Star, Ubillio Rodriguez, Gallant Bloom.

Stonestreet Stables' Lady Aurelia, Wesley Ward, Giant's Causeway.

Juddmonte Farm's Paulassilverlining, Chad Brown, Humana Distaff and Madison.

Steeplechase Horse

Buttonwood Farm's All the Way Jose, Jonathan Sheppard, Lonesome Glory.

Flying Elvis Stable's Diplomat, Kate Dalton. N.Y. Turf Writers.

Mrs. M.K. Johnston, Jr.'s Mr. Hot Stuff, Jack Fisher, Grand National.

Bruton Street-US' Scorpiancer, Jack Fisher, Iroquois.

Rosbrian Farm's Swansea Mile, Richard Hendriks, A.P. Smithwick.

At the track…Long Shot Aunt Babe Win Division of N.Y. Stallion Series

Louis Ferrari's home bred Aunt Babe, the second longest price on the tote board at 39 to 1, came from last place in a field of six 2-year-old fillies to win the $150,000 Fifth Avenue Division of the New York Stallion Series at Aqueduct on Dec. 16.

With Eric Cancel in the saddle for trainer James Ferraro, the dark bay or brown filly ran the six furlongs in 1:12.92 to win by a nose over Pure Silver. Miss Hot Stones, the 4 to 5 favorite was another half length behind in third in the 33rd running of the Fifth Avenue.

Aunt Babe's win was her first win against stakes company in her third try and raised her purse earnings to $127,500.

She is a daughter of Desert Party from the Silver Deputy mare Bella Silver. Desert Party stands at the Irish Hill Century Farm at Stillwater in Saratoga County.

The win was the third on the afternoon — all at handsome prices — for the journeyman Cancel. He took the fifth race with Bluegrass Prevails at $14.40 and the sixth with seeking the Blue at $35.40. Aunt Babe paid $81 to her $2 backers.

See more Equestrian news at www.TAPintoHorses.net

Find us on Facebook https://www.facebook.com/TAPintoHorses/