BRIDGEWATER, NJ - Earlier this month, Somerset County Vocational & Technical High School students completed their local New Jersey SkillsUSA contests. SkillsUSA is a national organization, which not only prepares students for careers in trade, technical and skilled service occupations, but also holds yearly competitions showcasing students and their skills.

Each winner, in their respective category, earned the chance to represent Somerset County Vocational & Technical High School at the SkillsUSA New Jersey Skill and Leadership Championships. During the 2015 New Jersey SkillsUSA Championships, the local winners from SCVTHS will test their skills and knowledge against students from other vocational schools throughout the state. The following SCVTHS students will be competing:

  • Auto Maintenance - Zachary Rogina (Basking Ridge)
  • Automotive Refinishing Technology - Anthony Guillen (Raritan)
  • Automotive Service Technology - Matthew Feaster (Somerset)
  • Career Pathways Showcase:  Health Services - Catherine Chen (Warren) and Ann Masiello (Hillsborough)
  • Career Pathways Showcase: Human Services - Barbara Follett (Neshanic Station), Sravanthi Polavarapu  (Bridgewater), and Varsha Shrinet (South Bound Brook)
  • Career Pathways Showcase: Natural Resources/Agriculture/Food - Robert Bender (Hillsborough), Alok Pillai (Hillsborough), Satyakrishna Polavarapu (Bridgewater)
  • Carpentry - Zachary Scrape (Bridgewater)
  • Central Region Job Interview - Martyn Megaloudis (North Plainfield)
  • Central Region Job Skill Demonstration - Ariana Velazquez (South Bound Brook) and Matthew Calapatia (Hillsborough)
  • Collision Repair Technology - Giannie Cintron (Bound Brook)
  • Commercial Baking - Hanna Krilov (Bridgewater)
  • Community Service - Brianna Broderick (Flemington), Alicia Clark (Bridgewater), and Madison Hill-Glover (Raritan)
  • Cosmetology - Danielle Russo (Somerset)
  • Cosmetology Knowledge Bowl - Amanda Barbiero (South Bound Brook),  Alexus Eldridge (South Bound Brook), and Bryanna Perren (South Bound Brook)
  • Cosmetology Novice - Molly Piano (Branchburg)
  • Criminal Justice - Shane McIntire (Basking Ridge) and Kevin Santiago (Bound Brook)
  • Criminal Justice Quiz Bowl - Yamily Arellano (Bound Brook), Courtney Coleman (North Plainfield), Jacqueline Guillen (North Plainfield), and Emily Skeels (Bridgewater)
  • Culinary Arts - Amanda Lamperti (North Plainfield)
  • Custom Automotive Painting - Thomas Broche (Berkley Heights), Andrew Grimaldy (North Plainfield), Jose Martinez (Bound Brook), and Alexandra Santa Maria (Hillsborough)
  • Diesel Equipment Technology - Danilo Hernandez (North Plainfield), Christopher Koval (Hillsborough), and Brett Redling (Bernardsville)
  • Electrical Construction Wiring - Johnathan Christian (North Plainfield)
  • Entrepreneurship - Meyer Gershater (Bridgewater), Shubham Gohil (Hillsborough), Parth Patel (Raritan), and Trevor Shu (Somerset)
  • Esthetics - Rebeca Blanco (Manville) with model Kayla Matos (North Plainfield)
  • Extemporaneous Speaking - Gabrielle Jacob (North Plainfield)
  • First Aid/CPR - Christopher Santos (Branchburg), and Mackenzie Trotter (Somerset)
  • Health Knowledge Bowl - Saloni Lad (Princeton), Aaron Lee (Raritan), Michael Pena (Somerset), Darshan Shah (Hillsborough), Mary Heath (Bridgewater), Teresa Markey (Bound Brook), and Ashley Michel (Bridgewater)
  • Industrial Motor Control - Joseph Blass (Branchburg), Travis Hays (Bound Brook), and Colin Rosseland (Bridgewater)
  • Medical Math - Julia Garaffa (Skillman) and Kiran Raja (Bridgewater)
  • Medical Terminology - Ian Dominic De Los Reyes (Bridgewater), Yesha Parekh (Ringoes), Millie Doshi (Bridgewater) Jaquelin Ortega (North Plainfield), and Raquel Ramos (Manville)
  • Plumbing - Malikie Baucom (Bridgewater), Paul Marinelli (Pluckemin), and Ryan Zaborowski (Bridgewater)
  • Prepared Speech - Shanaya Shah (Hillsborough)
  • Quiz Bowl - Katherine Furman (Flemington), Sarah Furman (Flemington), Jean-Pierre Jacob (North Plainfield), Ruchi Patel (Hillsborough), Apurva Swapnil (Hillsborough), Rea Rustagi - alternate (Hillsborough), and Emily Siniscalco - alternate (Flemington)
  • Related Technical Math - Jonathan Garaffa (Skillman), Khushma Parekh (Ringoes), and Rohit Rustagi (Hillsborough)
  • Restaurant Service - Carlos Cabral (Peapack)
  • Screen Printing Technology - Alexa Auletti (Basking Ridge) and Andrew Wild (South Bound Brook)
  • State Banner Design - Lauren Bottino (Bridgewater) and Jacqueline Gassler (Branchburg)
  • T-Shirt Design - Palak Shah (Hillsborough)
  • Welding - Anthony Gallerani (Princeton)
  • Welding Fabrication - Rebecca Jackson (Raritan), Kenneth Nieves (Bridgewater), and Joseph Paolillo (Hillsborough)

Winners at the SkillsUSA New Jersey Skill and Leadership Championships will earn a chance to compete at the national level in Louisville, Kentucky later this year.  For more information contact James Strickhart at 908-526-8900, ext. 7169 or jstrickhart@scvts.net.