SCOTCH PLAINS, NJ -- Clark wrestlers finished seventh overall in the team competition, while Christopher Fuschetto (138 lbs.) was crowned champion of his respective weight classes at the District 13 tournament hosted at Scotch Plains- Fanwood High School on Saturday, Feb. 18.

Teammates Tyler Bohm (145 lbs.) took fourth place and Sebastian Iakouchevitch (182lbs.) took second place in their weight classes during the event.

“Chris set the school record in wins this weekend in the districts.   He has won a district before and finished second in the region and now sets his next goal to win a region.  Chris has been working real hard in the room and doubling up at Yeti wrestling club at night,” said Coach Siter.

Sign Up for E-News

Siter said his wrestlers are exciting to watch and he is looking forward to them making some noise at Region 4 on Saturday.

District 13 Team Results

1. St. Peter's Prep 204.5

2. Seton Hall 190.5

3. Rahway 112.0

4. Scotch Plains-Fanwood 101.0

5. Elizabeth 82.0

6. Linden 62.0

7. A.L. Johnson (Clark) 50.5

8. Plainfield 50.0

9. Summit 29.0

106 lbs.
1st Place - Patrick Adams, St. Peter’s Prep
2nd Place - Larry Melchionda, Seton Hall
3rd Place - Jacob Diana, Linden
4th Place - Manongsong Randolph, Rahway

113 lbs
1st Place - Sean Reindero, St. Peter’s Prep
2nd Place - Conner Decker, Seton Hall
3rd Place - John Ojeda, Linden
4th Place - Kaelan Francois, Rahway

120 lbs.
1st Place - Chris Dalmau, Rahway
2nd Place - Johnny Cruz, Plainfield
3rd Place - Christopher Candelario, Elizabeth
4th Place - Kyle Robinson, Scotch Plains-Fanwood

126 lbs.
1st Place - Michael Kelly, St. Peter’s Prep
2nd Place - Stefano Del Valle, Linden
3rd Place - Cole Carroll, Seton Hall
4th Place - Jeremy Lenart, Scotch Plains-Fanwood

132 lbs.
1st Place - Charles Cunningham, Seton Hall
2nd Place - Nathaniel Camiscoli, St. Peter’s Prep
3rd Place - Jason Moreno, Elizabeth
4th Place - Jacob Perone, Scotch Plains-Fanwood

138 lbs.
1st Place - Christopher Fuschetto, A. L. Johnson (Clark, NJ)
2nd Place - Maguire Pecci, Seton Hall
3rd Place - Walter Pineda, Plainfield
4th Place - Kevin Bazan, Elizabeth

145 lbs.
1st Place - Rhise Royster, Rahway
2nd Place - Jack Wilt, Seton Hall
3rd Place - Thomas Kellner, St. Peter’s Prep
4th Place - Tyler Bohm, A. L. Johnson (Clark, NJ)

152 lbs.
1st Place - Jack Cannon, Scotch Plains-Fanwood
2nd Place - Alex Dorce, Linden
3rd Place - Michael Massa, Seton Hall
4th Place - Matthew Forget, St. Peter’s Prep

160 lbs.
1st Place - Danny Young, Seton Hall
2nd Place - Malachi Dye, Elizabeth
3rd Place - Justin Guzman, St. Peter’s Prep
4th Place - Jason Winters, Rahway

170 lbs.
1st Place - James Cruz, St. Peter’s Prep
2nd Place - Alex Garcia, Seton Hall
3rd Place - Nicholas Palazzolo, Scotch Plains-Fanwood
4th Place - Samond Hayes, Elizabeth

182 lbs.
1st Place - Niccolo Colucci, St. Peter’s Prep
2nd Place - Sebastian Iakouchevitch, A. L. Johnson (Clark, NJ)
3rd Place - Zachary Merlino, Seton Hall
4th Place - Alex Oslislo, Scotch Plains-Fanwood

195 lbs.
1st Place - Sam Wustefeld, Scotch Plains-Fanwood
2nd Place - Jack Hedges, Summit
3rd Place - Shimei Paige, Rahway
4th Place - Nour Sayed, Elizabeth

220 lbs.
​​​​​​1st Place - Zach Lewis, St. Peter’s Prep
2nd Place - Joshua Darisme, Rahway
3rd Place - Lawaan Harris, Elizabeth
4th Place - Nicholas Mellusi, Summit

285 lbs.
1st Place - Nikolaos Diakides, Seton Hall
2nd Place - Christian Chajon, Plainfield
3rd Place - Vladimir Lee, Rahway
4th Place - Andrew Chiurazzi, St. Peter’s Prep