SCOTCH PLAINS, NJ -- Two Arthur L. Johnson High School wrestlers will advance to regional competition after placing in Saturday's NJSIAA District 13 Wrestling Tournament, held for the first time ever at the Scotch Plains-Fanwood High School.  

Overall, Johnson finished eighth in a field of nine schools, sending wrestlers in eight of 14 weight classes.  Catholic school sports powerhouses Seton Hall Prep and St. Peter's Prep finished in first and second respectively.  Host team Scotch Plains-Fanwood finished in third. 

Crusader junior Chris Fuschetto won the 132 lb. weight class. Sebastian Iakouchevitch, an ALJ sophomore, placed third in the 160 lb. weight class.

Sign Up for E-News

Michael Kelly (120 lbs.) of St. Peter's Prep was named Most Outstanding Wrestler of the tournament. He won his final round match against Rahway’s previously unbeaten Sabri Murray.

The regional tournament begins on Wednesday, Feb. 22 at Union High School and continues on Friday, Feb. 24 and Saturday, Feb. 25. After the regionals, the state Meet of Champions will take place in Atlantic City on March 3-5. 

Final Standings

  1. Seton Hall Prep: 246.5
  2. St. Peter's Prep: 175.5
  3. Scotch Plains-Fanwood: 145
  4. Rahway: 121
  5. Linden: 61
  6. Summit: 59.5
  7. Elizabeth: 51
  8. A. L. Johnson (Clark): 37
  9. Plainfield: 24.5

106 Results

  • 1st Place: Larry Melchionda, Seton Hall
  • 2nd Place: John Ojeda, Linden
  • 3rd Place: Michael Fleck, Scotch Plains-Fanwood

113 Results

  • 1st Place: Chris Dalmau, Rahway
  • 2nd Place: Jeremy Lenart, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Jacob Diana, Linden

120 Results

  • 1st Place: Michael Kelly, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Sabri Murray, Rahway
  • 3rd Place: Maguire Pecci, Seton Hall
  • 4th Place: Justin Sidebottom, Scotch Plains-Fanwood

126 Results

  • 1st Place: Rhise Royster, Rahway
  • 2nd Place: Charles Cunningham, Seton Hall
  • 3rd Place: Thomas Kellner, St. Peter's Prep
  • 4th Place: Jacob Perone, Scotch Plains-Fanwood

132 Results

  • 1st Place: Christopher Fuschetto, A.L. Johnson
  • 2nd Place: Jack Cannon, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Michael Massa, Seton Hall

138 Results

  • 1st Place: Jake Smith, Seton Hall
  • 2nd Place: Philip Angelo, Summit
  • 3rd Place: Matthew Russo, St. Peter's Prep

145 Results

  • 1st Place: Nicholas Santos, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Michael Acitelli, Summit
  • 3rd Place: Alex Garcia, Seton Hall

152 Results

  • 1st Place: TJ Calas, Seton Hall
  • 2nd Place: Nick Palazzolo, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Alex Dorce, Linden

160 Results

  • 1st Place: James Cruz, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Danny Young, Seton Hall
  • 3rd Place: Sebastian Iakouchevitch, A.L. Johnson

170 Results

  • 1st Place: Aidan Monteverdi, Seton Hall
  • 2nd Place: Emilio Cordova, Rahway
  • 3rd Place: Michael Afolabi, Linden

182 Results

  • 1st Place: Sam Wustefeld, Scotch Plains-Fanwood
  • 2nd Place: Shimei Paige, Rahway
  • 3rd Place: Zachary Merlino, Seton Hall

195 Results

  • 1st Place: Niccolo Colucci, St. Peter?s Prep
  • 2nd Place: Eddie Smith, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: David Rodgers, Elizabeth

220 Results

  • 1st Place Jonathan Alvarado, Seton Hall
  • 2nd Place: Azir Lawson, Elizabeth
  • 3rd Place: Zachary Lewis, St. Peter?s Prep
  • 4th Place: Bobby Mount, Scotch Plains-Fanwood

285 Results

  • 1st Place Danny Petrela, Summit
  • 2nd Place Nikolaos Diakides, Seton Hall
  • 3rd Place Christian Chajon, Plainfield

---------------

TAPintoClark.net  is Clark’s official electronic news source and the only free daily paper. 

“LIKE” us on Facebook and follow us on Twitter @TAPintoClark.