CLARK, NJ – Senior Awards night for Arthur L. Johnson's Class of 2020 brought families together around a screen at home this year instead of to the school's auditorium.  The distanced ceremony might have been different but no less important or exciting than usual for those receiving awards according to school offiicals.

The entire ceremony can be viewed here

This year's award recipients are as follows:

Sign Up for Clark Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

  •  Clark Education Association Philanthropic Scholarship 

                     Lily Gull

                     Mackenzie Oyola

  •  Clark Education Association NJ Education Association Scholarship

                             Heidi Compton

                             Gianna Nigro

  •  Beverly Ellenport Memorial  Scholarship

                  Hannah Vargas

  •  The Tylor Collins Scholarship

               Sophia Bizink

 Brooke Gallo    

  •  The Carleen Nevargic Memorial Scholarship

             Matthew Kowalenko

  •  The Michael Baker More Than Words Scholarship 

                             Alexandra Bowen

                             Olivia DeMartinis

  •  The Dorothy A. Quinn Memorial Scholarship

                             Tara Viafora

  •  Education Foundation of Garwood Scholarship  

    Juliana Abbaticola

   Juan Acosta Lopez

   Ashley Cuccaro

   Mia DeSantis

   Jenna Lipari Pazienza

  •  Frank K. Hehnly PTA Scholarship

                           Brooke Gallo

                          Robert Lukasiewicz

  • Carl Kumpf Middle School PTA Scholarship

                          Matthew Kowalenko

                        Daniela Thompson

  • Clark Scholarship Fund

               Charles E. Driesens, Jr. Engineering/Science Scholarship -  Nicholas Sofianakos

                  Henry C. Staeger Scholarship -  Caroline Dymek

    William Sanguiliano Scholarship -  Tara Viafora

     James Toal Scholarship -   Matthew Kowalenko 

  • Clark UNICO Scholarship

            Juliana Abbaticola

             Ashley Cuccaro

             Emma Hilton

             Jenna Lipari Pazienza

             Jacqueline Minniti

             Gianna Nigro

             Nicole Randazza

            Gina Rizzuto

              Julia Schelhorn

              Daniela Thompson

               Hannah Vargas

               Tara Viafora

               Jordyn Walsh

               Emily Woods

  • Garwood Education Association Community Service Award

                           Ashley Cuccaro

  •   Garwood PTA Scholarship

          Ashley Cuccaro

          Jenna Lipari Pazienza

Mayor Crincoli Citizenship/Leadership Award

              Juliana Abbaticola

  •  Valley Road School PTA Scholarship

In Memory of Xavier A. Salemme

    Mackenzie Oyola

    Daniela Thompson

  • Frank K. Hehnly Student Council Scholarship

                Brooke Gallo

                      Robert Lukasiewicz

                      Nicole Randazza

  •  Kiwanis Club of Clark Key Club Gold Scholarships

                           Robert Lukasiewicz

Nicholas Sofianakos

Tara Starita

Jenna Wiese                 

  •    James Dougherty Memorial Award

                   Brooke Gallo

  •     Alex Kowalenko, M.D. Memorial Award

                   Brooke Gallo

  •   Columbia Bank Scholarship

        John Cuccolo

  •   Clark Chamber of Commerce - Michele Murphy Memorial Scholarship

              Patrick Brennan

  •   Arthur L. Johnson Entrepreneurial Scholarship

In Memory of Leslie B. Bartell  

Evan Parenti              

  •  Leslie Bartell Scholarship

Kyle Briscese

Gianna Nigro

 Julia Schelhorn

Offered in the name of Jack Ford -  Jenna Wiese                     

  •   Clark PBA Scholarship

In Memory of William Waterson

Heidi Compton

Shailynn Rapp

  •  Arthur L. Johnson Alumni Association Scholarship - Tara Viafora               

            Susan Bakum Carovillano Memorial Scholarship -  Heidi Compton

            Donald Storms ’59 Scholarship  -  Kyle Briscese

            Ralph Marano ’65 Scholarship  - Matthew Kowalenko and Jenna Lipari Pazienza                             

            Ken & Pat Hauswald Medical/Nursing Scholarship - Nicole Randazza

            Meg Walsh Entrepreneurship Scholarship for Women -   Mary Nadolsky

            Robert L. Kastner Scholarship - Shailynn Rapp

            Karin Fernandez Class of ’66 Scholarship - Caroline Dymek

            Michele Creedon “In Honor Of Our Military Alumni” Scholarship - Alexandra Bowen

            The Steven J. Tripka (Class of ’62) Memorial Scholarship -  Juliana Abbaticola

            The John Madey ’60 Memorial Science Scholarship -  Robert Lukasiewicz

  • Steven M. Rothbard Memorial Scholarship

                         Alexandra Bowen

                        Patrick Brennan

                        Heidi Compton

                        Emma Hilton

                       Robert Lukasiewicz

  • Arthur L. Johnson PTA Scholarship

            Nicholas Galati

            Connor Hayden

            Jenna Lipari Pazienza

            Mary Nadolsky

            Nicholas Sofianakos

            Daniela Thompson

            Jenna Wiese

  • Music Parents Association Scholarship                          

Vocal Music Award -  Sophia Bizink

       Color Guard Award - Brianna Muller

  •   Garwood Lions Club Scholarship

                   In Memory of Timothy O. Hak -  Tyree Worobetz

In Memory of Frank Todisco, Jr. - Juliana Abbaticola

  •  Garwood PBA (Local #117) Scholarship - Thomas P. Haughton Memorial

  Juliana Abbaticola    

  • Clark Volunteer Emergency Squad Scholarship

                   Harry Jarvais Memorial - Emily Woods                       

                  Josephine & Jack Quinn Memorial -  Amanda Kefalas

  •  Carolyn Steffaro Buckley Memorial Scholarship

                      Julia Schelhorn

  •  Clark Soccer Club Scholarship - Connor Hayden
  • Carlos J. Oliveira Memorial  Scholarship -  Gianna Nigro
  •  Clark Travel Basketball Scholarship

Lily Gull

  •   Dundee Soccer Club Scholarship -   In Memory of Nicole Marzano

                        Emma Hilton

                       Gianna Nigro      

  •   Nicole C. Marzano Memorial Scholarship

                     Patrick Brennan

                    Nicole Randazza

                   Tara Viafora 

                   Jenna Wiese

  • Gerstner Educator Scholarship

       Juliana Abbaticola

  •   The Greg Dreher Memorial Scholarship

                     Caroline Dymek

  •   Scholarships Sponsored by J & E Auto Body

Michael T. Sot Servant Leadership Award -   Isabella Venezio

ALJ Alumni Vietnam Veteran’s Servant Leadership Award -   Matthew Kowalenko

 

  •   The Elaine Zemeckis Memorial Fund Scholarship

                       Hannah Vargas

  •   The Garwood Democratic Club Civic Responsibility Scholarship

             Juliana Abbaticola