SCOTCH PLAINS, NJ -- Two Elizabeth High School wrestlers will advanced to the regional tournament this week after placing among the top three performers in their weight class at the District 13 meet at Scotch Plains-Fanwood High School, Feb.18.

Seniors David Rodgers and Aziz Lawson in the 195 and 220 weight classes placed third and second respectively.    

Hosting the NJSIAA District 13 Wrestling Tournament for the first time ever, Scotch Plains-Fanwood finished third behind Catholic School sports powerhouses Seton Hall Prep and St. Peter's Prep.

Sign Up for E-News

Sam Wustefeld won the 182 lb. weight class. Jeremy Lenart, who has been wrestling for just two years, finished second in the 113 lb. class., Jack Cannon (132 lbs.), Nick Palazzolo (152 lbs.), wrestling with a brace on his injured left arm, and Eddie Smith (190 lbs.) also finished second in their groups.

Michael Kelly (120 lbs.) of St. Peter's Prep was named Most Outstanding Wrestler of the tournament. He won his final round match against Rahway’s previously unbeaten Sabri Murray.

Final Standings

  1. Seton Hall Prep: 246.5
  2. St. Peter's Prep: 175.5
  3. Scotch Plains-Fanwood: 145
  4. Rahway: 121
  5. Linden: 61
  6. Summit: 59.5
  7. Elizabeth: 51
  8. A. L. Johnson (Clark): 37
  9. Plainfield: 24.5

106 Results

  • 1st Place: Larry Melchionda, Seton Hall
  • 2nd Place: John Ojeda, Linden
  • 3rd Place: Michael Fleck, Scotch Plains-Fanwood

113 Results

  • 1st Place: Chris Dalmau, Rahway
  • 2nd Place: Jeremy Lenart, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Jacob Diana, Linden

120 Results

  • 1st Place: Michael Kelly, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Sabri Murray, Rahway
  • 3rd Place: Maguire Pecci, Seton Hall
  • 4th Place: Justin Sidebottom, Scotch Plains-Fanwood

126 Results

  • 1st Place: Rhise Royster, Rahway
  • 2nd Place: Charles Cunningham, Seton Hall
  • 3rd Place: Thomas Kellner, St. Peter's Prep
  • 4th Place: Jacob Perone, Scotch Plains-Fanwood

132 Results

  • 1st Place: Christopher Fuschetto, A.L. Johnson
  • 2nd Place: Jack Cannon, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Michael Massa, Seton Hall

138 Results

  • 1st Place: Jake Smith, Seton Hall
  • 2nd Place: Philip Angelo, Summit
  • 3rd Place: Matthew Russo, St. Peter's Prep

145 Results

  • 1st Place: Nicholas Santos, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Michael Acitelli, Summit
  • 3rd Place: Alex Garcia, Seton Hall

152 Results

  • 1st Place: TJ Calas, Seton Hall
  • 2nd Place: Nick Palazzolo, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: Alex Dorce, Linden

160 Results

  • 1st Place: James Cruz, St. Peter's Prep
  • 2nd Place: Danny Young, Seton Hall
  • 3rd Place: Sebastian Iakouchevitch, A.L. Johnson

170 Results

  • 1st Place: Aidan Monteverdi, Seton Hall
  • 2nd Place: Emilio Cordova, Rahway
  • 3rd Place: Michael Afolabi, Linden

182 Results

  • 1st Place: Sam Wustefeld, Scotch Plains-Fanwood
  • 2nd Place: Shimei Paige, Rahway
  • 3rd Place: Zachary Merlino, Seton Hall

195 Results

  • 1st Place: Niccolo Colucci, St. Peter?s Prep
  • 2nd Place: Eddie Smith, Scotch Plains-Fanwood
  • 3rd Place: David Rodgers, Elizabeth

220 Results

  • 1st Place Jonathan Alvarado, Seton Hall
  • 2nd Place: Azir Lawson, Elizabeth
  • 3rd Place: Zachary Lewis, St. Peter?s Prep
  • 4th Place: Bobby Mount, Scotch Plains-Fanwood

285 Results

  • 1st Place Danny Petrela, Summit
  • 2nd Place Nikolaos Diakides, Seton Hall
  • 3rd Place Christian Chajon, Plainfield