SOMERSET, NJ -  Hasbrouck Heights’ Adam Stavash cleared 14 feet, 6 inches, a personal best, to win the pole vault in the Group 1 State Championships on Saturday afternoon.  The Aviators boys team came in 20th position overall in the State Group 1 meet.

The girls, led by Kassie Ketcho’s performances in the shot put (second), discus (ninth) and javelin (first)  and Monika Lucic in the 100 Meter Hurdles (fourth) and 400 Meter Hurdles (second) came in fifth overall in the girl’s team competition.

 

Girls Group I Team Standings

Sign Up for E-News

1) A P Schalick HS 52 2) Highland Park HS 49  3) Paulsboro HS 40 4) Collingswood HS 39 5) Hasbrouck Heights HS 37 6) Pennsville HS 34  7) Malcolm X Shabazz HS 27 8) Wallkill Valley HS 26.50  9) Roselle - Abraham Clark HS 24 9) Emerson HS 24 11) Middlesex HS 22 12) Glen Ridge HS 20  13) Metuchen HS 19 13) Haddon Heights HS 19 15) Newark Collegiate Charter 16.50 16) Pt. Pleasant Beach HS 16  17) Butler HS 14 18) Shore Regional HS 11 19) Verona HS 8 19) Penns Grove HS 8 19) Bound Brook HS 8 22) Midland Park HS 7  23) Pitman HS 6 23) Henry Hudson Reg HS 6 23) Park Ridge HS 6 23) Clayton HS 6 27) University HS 4 27) Palisades Park HS 4 29) Salem HS 2 30) Cresskill HS 1  30) Glassboro HS 1 30) New Providence HS

 

Boys Group I Team Standings

1) Malcolm X Shabazz HS 41 2) Metuchen HS 28  2) Buena Reg. HS 28 2) Cresskill HS 28 5) Riverside HS 25 6) A P Schalick HS 24  7) Woodstown HS 22 7) Pitman HS 22 9) Clayton HS 21 10) Middlesex HS 20 10) Secaucus HS 20 10) People's Preparatory Char 20  10) Shore Regional HS 20 14) Haddon Heights HS 17 15) Collingswood HS 16.50 16) Cedar Grove HS 14 16) Verona HS 14 16) Haddon Township HS 14  19) Roselle Park HS 12 20) Highland Park HS 11 20) Hasbrouck Heights HS 11 22) Audubon HS 10  22) Palmyra HS 10 22) Asbury Park HS 10 22) Bound Brook HS 10 26) Dunellen HS 9  27) Woodbury HS 8 28) New Providence HS 7 28) Glassboro HS 7 28) Becton Reg. HS 7  31) Pennsville HS 6 31) Roselle - Abraham Clark H 6 31) New Egypt HS 6 34) Paulsboro HS 5  35) Wallkill Valley HS 4.50 36) Saddle Brook HS 4 36) Hopatcong HS 4 36) North Arlington HS 4  39) Newark Collegiate Charter 2 39) Weequahic HS 2 39) Gloucester City HS 2 39) Florence Twp HS 2  43) University HS 1 43) Keyport HS 1 43) David Brearley HS 1 43) New Milford HS 1
 

Girls 800 Meter Run Group 1
1 Sharpe, Amirah 9 Paulsboro HS 2:21.23 2:15.05 2 10
10 Lucic, Monika 12 Hasbrouck He 2:22.23 2:26.03 2



Girls 1600 Meter Run Group 1
1 O'Connell, Elizabeth 12 Glen Ridge H 5:21.03 5:07.44 10
17 DiLascio, Giana 12 Hasbrouck He 5:37.92 5:52.24
18 Guerra, Mia 10 Hasbrouck He 5:44.65 5:58.20

Girls 3200 Meter Run Group 1
1 O'Connell, Elizabeth 12 Glen Ridge H 12:13.17 11:34.58 10
14 DiLascio, Giana 12 Hasbrouck He 12:30.13 12:38.77

Girls 100 Meter Hurdles Group 1
1 Smith, Arianna 11 Pennsville 14.84 15.25 0.7 10
4 Lucic, Monika 12 Hasbrouck He 15.90 15.89 0.7 4

Girls 400 Meter Hurdles Group 1
1 Smith, Arianna 11 Pennsville 1:05.53 1:02.76 3 10
2 Lucic, Monika 12 Hasbrouck He 1:04.42 1:03.17 3 8

Girls 4x100 Meter Relay Group 1
1 Collingswood HS 'A' 49.85 48.99 3 10
14 Hasbrouck Heights HS 'A' 51.83 52.27 2

Girls 4x400 Meter Relay Group 1
1 Paulsboro HS 'A' 3:58.10 3:55.54 3 10
14 Hasbrouck Heights HS 'A' 4:14.79 4:14.99 2
 

Girls 4x800 Meter Relay Group 1
1 A P Schalick HS 'A' 10:06.05 9:48.96 2 10
5 Hasbrouck Heights HS 'A' 10:18.88 10:06.02 2 2

Girls High Jump Group 1
1 Perna, Kerry 10 Pt. Pleasant 5-03.00 5-02.00 10
8 Ferguson, Talia 10 Hasbrouck He 4-10.00 J4-10.00
10 Licini, Olivia 11 Hasbrouck He 4-08.00 4-08.00

Girls Pole Vault Group 1
1 Gobin, Adrianna 12 Emerson HS 10-01.00 10-06.00 10
15 Stefanelli, Natalie 11 Hasbrouck He 8-00.00 8-00.00
-- Innis, Kelly 11 Hasbrouck He 7-00.00 NH
-- Summers, Courtney 11 Hasbrouck He 7-00.00 NH

Girls Long Jump Group 1
1 Sanchez, Gabby 12 Highland Par 17-11.25 18-00.00 NWI 10
15 Ferguson, Talia 10 Hasbrouck He 15-08.25 14-11.25 NWI

Girls Triple Jump Group 1
1 Lopes, Samantha 12 Wallkill Val 37-07.25 37-11.50 NWI 10
6 Ferguson, Talia 10 Hasbrouck He 33-02.75 J34-04.00 NWI 1
-- Torres, Serena 11 Hasbrouck He 32-04.00 FOUL

Girls Shot Put Group 1
1 Thomas, Zyra 12 A P Schalick 43-07.00 42-03.75 10
2 Ketcho, Kassandra 12 Hasbrouck He 39-09.75 41-08.75 8
9 Castellanos, Catherine 12 Hasbrouck He 34-08.25 34-07.25
 

Girls Discus Throw Group 1
1 Thomas, Cydney 10 Haddon Heigh 127-03 124-07 10
9 Ketcho, Kassandra 12 Hasbrouck He 93-08 95-06
16 Castellanos, Catherine 12 Hasbrouck He 90-02 87-10

Girls Javelin Throw Group 1
1 Ketcho, Kassandra 12 Hasbrouck He 122-00 120-01 10
4 Castellanos, Catherine 12 Hasbrouck He 95-05 109-08 4
 

Boys 100 Meter Dash Group 1
Finals
1 Lassiter, Demetrius 12 People's Pre 10.98 10.75 +0.0 10
2 Hampton, Thomas 11 Clayton HS 11.42 10.96 +0.0 8
3 Howard, Freeman 12 Collingswood 11.24 11.07 +0.0 6
4 Alexander, Naazir 12 Roselle Park 11.33 11.10 +0.0 4
5 Jackson, Syhim 12 People's Pre 11.37 11.15 +0.0 2
6 Artis, Dante 12 Malcolm X Sh 11.33 11.20 +0.0 1
7 Appell, Avi 11 Metuchen HS 11.44 11.23 +0.0
8 Eastman, Justin 11 Malcolm X Sh 11.40 11.23 +0.0
20 Burrell, Maliki 10 Hasbrouck He 11.61 11.91 +0.0 1


 

Boys 800 Meter Run Group 1
1 Maher, Drew 12 Shore Region 1:54.10 1:53.28 2 10
17 Terreri, Joe 12 Hasbrouck He 2:05.16 2:06.78 1


Boys 3200 Meter Run Group 1
1 Mulligan, Patrick 12 Haddon Towns 9:40.32 9:41.00 10
14 Porco, Jake 9 Hasbrouck He 10:35.92 10:29.44

Boys 110 Meter Hurdles Group 1

19 Baker, Jamirr 10 University H 16.69 16.37 0.7 1
20 Cho, Jae Won 11 Cresskill HS 16.67 16.89 0.7 1
21 Kelly, Thomas 12 Cedar Grove 16.78 17.04 0.7 1
22 Prill, James 11 New Providen 17.18 17.43 0.7 1

Boys 110 Meter Hurdles Group 1
1 Aviles, Sam 11 Palmyra HS 14.97 14.74 0.9 10
18 Sedlmeir, Vincent 10 Hasbrouck He 16.07 16.34 0.8 2
Boys 400 Meter Hurdles Group 1
1 Khriss, Adam 12 Secaucus HS 56.64 54.64 3 10
8 Sedlmeir, John 10 Hasbrouck He 58.70 57.75 2
15 Sedlmeir, Vincent 10 Hasbrouck He 59.08 59.54 2

Boys 4x100 Meter Relay Group 1
1 Malcolm X Shabazz HS 'A' 43.60 42.99 3 10
16 Hasbrouck Heights HS 'A' 46.28 45.91 1
 

Boys 4x400 Meter Relay Group 1
1 Buena Reg. HS 'A' 3:30.88 3:25.83 3 10
11 Hasbrouck Heights HS 'A' 3:33.38 3:31.69 2

Boys 4x800 Meter Relay Group 1
1 Metuchen HS 'A' 8:18.46 8:13.36 2 10
6 Hasbrouck Heights HS 'A' 8:35.28 8:29.71 2 1

Boys High Jump Group 1
1 Joinvilmar, Davensky 12 Asbury Park 6-07.00 6-04.00 10
-- Turner, Isaiah 9 Haddon Heigh 6-00.00 NH

Boys Pole Vault Group 1
Name Year School Seed Finals Points
1 Stavash, Adam 11 Hasbrouck He 14-00.00 14-06.00 10

Boys Long Jump Group 1
1 Barrett, Kason 12 A P Schalick 21-01.50 21-11.00 NWI 10
11 Purdie, Jasiah 11 Hasbrouck He 19-05.00 19-09.00 NWI

Boys Triple Jump Group 1
1 Harris, Emmanuel 12 Riverside HS 42-09.00 45-08.50 NWI 10

Boys Shot Put Group 1
1 Semon, Matthew 12 Middlesex HS 51-05.50 52-00.00 10
8 Facchini, Nico 12 Hasbrouck He 42-09.75 43-08.50

Boys Discus Throw Group 1
1 Semon, Matthew 12 Middlesex HS 174-03 174-00 10
14 Klenk, James 12 Hasbrouck He 122-01 119-01

 

TAPinto Hasbrouck Heights/Wood-Ridge/Teterboro is Hasbrouck Heights, Wood-Ridge and Teterboro’s free daily news source.

Subscribe for free daily eNews delivered to your inbox.  Follow us on Facebook and on Twitter.  (@HHeightsWRidgeT)  Live on your phone?  Then download the TAPinto App!   Click here for Android.  Click here for iOS.

Want to let us know what you think? Send a Letter to the Editor

We are never more than a click away.