SECAUCUS, NJ - A total of 11 wrestlers from Wood-Ridge and Hasbrouck Heights were named to their respective NJIC-All Division wrestling teams announced by the conference.   

In Division 3, Hasbrouck Heights had five wrestlers honored: Michael Calabrese (106), Hunter Freschi (152) were named to the First Team, while Drew Scuilla (132) and Christian Lopez (182) were named to the Second Team.  Senior Max Powers was named honorable mention at 285.  

Wood-Ridge's Bradley Mika (182) was named First Team in Division 4.  Second Team selections were Kyle Reiter (132), Angel Espinosa (145), Matt Murray (195) and David Flores (285).  John Tait (285) was named Honorable Mention.

Sign Up for Hasbrouck Heights/Wood-Ridge/Teterboro Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

The full teams are listed below.

DIVISION: 3      
Divisional Champion: Pompton Lakes    
Coaches of the Year: Scott Mahoney – Pompton Lakes & Joe Mazzacca – Hawthorne
       
Weight Name Grade School
106 Michael Calabrese 10 Hasbrouck Heights
113 Ryan Almeida 11 Pompton Lakes
120 Dean Costantino 9 Secaucus
126 Shawn Mastropierro 10 New Milford
132 Carlos Triana 11 Secaucus
138 Paul Dimarco 12 New Milford
145 Michael Faustini 12 Saddle Brook
152 Hunter Freschi 10 Hasbrouck Heights
  Declan Smith 11 Hawthorne
160 Adam Devries 12 Pompton Lakes
170 Romel Vazquez 11 New Milford
182 Dan Malkinski 11 Pompton Lakes
195 Andrew Morzetta 10 Hawthorne
220 Manny Ortiz 12 Saddle Brook
HWT Louie Schofield 11 Pompton Lakes
At Large Doug Korzelius 12 New Milford
                                       SECOND TEAM    
Weight Name Grade School
106 Ryan Hartung 9 New Milford
113 Hudson Testa 10 Hawthorne
120 Ian Zucker 10 Pompton Lakes
126 Tyler Giraldo 10 Secaucus
132 Drew Scuilla 11 Hasbrouck Heights
138 Liam McCallister 11 Hawthorne
145 Ashton Navarrete 10 Hawthorne
160 Adam Deitrich 12 Hawthorne
170 Zack Maksimiak 10 Pompton Lakes
182 Christian Lopez 11 Hasbrouck Heights
195 Alex Tejada 12 Secaucus
220 Brandon Gilligan 11 Pompton Lakes
HWT Massimo Iacopelli 9 Secaucus
       
HONORABLE MENTION     
138 Anthony Costantino 12 Secaucus
285 Maxwell Powers 12 Hasbrouck Heights
195 Nick Cappiello 11 Pompton Lakes
145 Joe Aliano 12 Hawthorne
113 Andrew Ivanovski 9 Saddle Brook
138 Alec Kaplan 9 New Milford
DIVISION: 4      
Divisional Champion: Butler    
Coach of the Year: Jason Luciani – Butler  
       
                                         FIRST TEAM    
Weight Name Grade School
106 Brett Redner 10 Butler
113 Wyatt Frawley 9 Butler
120 Michael Rodriguez 12 Becton
126 Sidney Hamburger 10 Cresskill
132 Julian Amadio 12 Butler
138 Lucas Steenstra 11 Butler
145 Justin Chrostowski 11 Butler
152 Garrett Koppenal 11 Butler
160 Anthony Colavito 12 Butler
170 Jake Luciani 12 Butler
182 Bradley Mika 12 Wood-Ridge
195 Sebastian Fermin 11 Butler
220 Michael Lee 12 Cresskill
HWT Louis Abreu 11 Cresskill
At Large Andres Gonzalez 12 Weehawken
                                       SECOND TEAM    
Weight Name Grade School
106 Izabella Frezzo 11 Becton
113 Noah Moss 11 Cresskill
120 Matteo Gonzalez 12 Weehawken
126 Tucker Lynch 12 Butler
132 Kyle Reiter 9 Wood-Ridge
138 Cencir Bacote 11 Becton
145 Angel Espinosa 11 Wood-Ridge
152 Ben Dubetsky 12 Cresskill
160 Luke Munier 12 Cresskill
170 Tim Coffey 12 Cresskill
182 Tommie Lee Minaya 10 Becton
195 Matt Murray 9 Wood-Ridge
220 Tahsheem Williams 12 Becton
HWT David Flores 12 Wood-Ridge
HONORABLE MENTION    
182 Ariel Hiterer 12 Cresskill
132 Tristan Fitzgerald 11 Weehawken
182 Jordan Ortiz 12 Butler
195 George Kasper 10 Becton
285 John Tait 11 Wood-Ridge

 

 

TAPinto Hasbrouck Heights/Wood-Ridge/Teterboro is Hasbrouck Heights, Wood-Ridge and Teterboro’s free daily news source, and is the official newspaper of the Hasbrouck Heights Board of Education and Hasbrouck Heights Borough Council.

Sign up for our FREE daily eNews.

Like us on Facebook  and follow us on @TAPintoHasbrouckHeightsWood.RidgeTeterboro and Twitter @HHeightsWRidgeT