BERKELEY HEIGHTS, NJ -- The Board of Education continued its annual tradition of recognizing outstanding high school students during its remote Zoom meeting on Thursday.

Assistant Superintendent of Schools Scott McKinney welcomed everyone to the annual Board of Education Student Awards Presentation, "While the format may be unique the feelings of pride for what these students have accomplished are not diminished." 

The complete slide presentation, introduced by various administrators and staff members, beginning with Governor Livingston High School Principal Robert Nixon, can be found on the district's website, here. Nixon said, "We are always extremely impressed by all the great work that you do and have a lot of pride in seeing your successes,"

Sign Up for Mountainside Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

The following awards were presented to "Outstanding High School Students for the 2019-2020 School Year." 

2020 National Merit Scholarship Program – “Commended Student”

  • Bella Barbosa
  • MacKenzie Calichman
  • Madison Collins
  • Tony Ho
  • Alexander Janiak
  • Gauthami Moorkanat Gopakumar
  • Christopher Poulos
  • Christopher Rampaul-Pino
  • Victoria Vanriele
  • Danielle Yablonovskiy
  • Matthew Zhao

SAT Perfect Score – Evidence-Based Reading

      Gauthami Moorkanat Gopakumar 

SAT Perfect Score - Mathematics 

  • Tony Ho
  • Lucas Piccininni
  • Christopher Poulos
  • Colleen Que
  • Matthew Zhao 

ACT Perfect Score

  • Bella Barbosa
  • Alexander Janiak

Berkeley Heights League of Women Voters “Citizenship” Award

  • Mackenzie Pierce

2020 Union County Superintendents’ Roundtable “Outstanding Scholar” 

  • Bella Barbosa
  • Matthew Zhao

New Jersey Scholars Program 2020

  • Desmond Lam

New Jersey Division of Consumer Affairs “2020 High School Consumer Bowl”1st Place Union County

  • Pranav Casula
  • Kavya Casula
  • Niloy Choudhuri
  • Thomas Lynn
  • Christopher Rampaul-Pino

New Jersey Future Business Leaders of America 

“Cyber Security”

  • 3rd Place Regional Competition – Caitlin Dougherty

“Journalism”

  • 2nd Place Regional & 4th Place State Competition – Sara Fajardo

 “Political Science”

  • 3rd Place Regional Competition – Pranav Casula
  • 1st Place Regional Competition – Christopher Rampaul-Pino

“Securities & Investments”

  • 4th Place Regional & 2nd Place State Competion – Matthew Zhao

First Tech Challenge New Jersey

Upper Central League Tournament

Robo-Rumble

  • Joseph Antonucci
  • Jakub Chojnowski
  • Benjamin Cordo 
  • Alexander Delargy
  • Caitlin Dougherty
  • Daniel Timmermann
  • Aaryamik Verma
  • Olivia Ward

2020 New Jersey Science Olympiad

Camden County College Regional

1st Place “Protein Modeling”

  • Richard Wetterer
  • Matthew Zhao 

Morris Museum “Fresh Perspectives” 2020

A Juried Art Exhibition for High School Students

  • Rachel Erdreich – Drawing “Mora”

Art Educators of New Jersey

Youth Art Month (YAM) Exhibition 2020

  • Rachel Erdreich – Pen & Ink “Flowers”
  • Mary Kane – Repoussé “Untitled”
  • Nandita Rajesh – Digital Photo “Fallen Soldier”

NJMEA/CJMEA  (New Jersey Music Educators Assoc./Central Jersey Music Educators Assoc.)

Region II Ensembles

  • Mei-Ching Huang
  • Brandon Lim
  • Alexander Moon
  • Emily Scheibe
  • Katherine Zhou

Columbia Scholastic Press Association

Outstanding Academic Writing/Story Coverage

  • Gauthami Moorkanat Gopakumar

Girls’ Indoor Track – NJSIAA North II Group 2 Sectional Meet

4x400M Relay Champion 

  • Alexandra Cassu
  • Sophia Cresitello
  • Jacqueline Penna
  • Victoria Vanriele

Girls’ Indoor Track

                       Victoria Vanriele 

  • NJSIAA North II Group 2 Sectional Meet
    •   400M and 800M Champion ***
  • Girls’ Indoor Track – Union County Champion – 800M **
  • Girls’ Indoor Track – NJSIAA Group 2 Meet – 800M Champion ***
  • Girls’ Indoor Track – NJSIAA Meet of the Champions
    • 800M Champion – 4 Consecutive Years ***   

Girls’ Indoor Track – NJSIAA North II Group 2 Sectional Meet

  Pole Vault Champion

  • Lauren Zyska

Boys’ Swimming – Union County Championship Meet

   100 Freestyle Champion

   200 Freestyle Champion 

  • Hirad Sharifian

Wrestling – Union County Tournament 

  • Harrison Kelly – 145 lbs. Champion

Wrestling – NJSIAA District 16 

  • Conner Vill – 152 lbs. Champion