BASKING RIDGE, NJ - New Providence boys and girls Track and Field teams won 11 sectional titles and both teams were crowned the NJSIAA North II Group 1 Sectional Champions at the NJSIAA North II Group 1 Sectional Championships held on Friday and Saturday, May 26 and 27, at Ridge High School in Basking Ridge.

Senior Mark Pasquariello was crowned the championship titles for the 1600m and 3200m and was part of the victorious 4 X 800m relay team of Brian Azevedo, Christian Cadmus and Matthew Sinning. He also placed second in the 800m.

Also bringing home gold was Robert Zeto in 400m Hurdles and 3200m, and he was also a member of the top 4 X 400m relay team with Jack Peterson, Raven Santos, and Michael Cardone. He also placed.third in the 800m.

Sign Up for E-News

Jordan Waeschle in pole vault, Sophia Miskulin in shot put, Yazan Awad in high jump, Cheney Price in pole vault, and Timothy DiGuglielmo in javelin throw all captured championship sectional titles.

New Providence qualifying athletes that placed in the top six at the NJSIAA Sectionals will participate in the Group 1 NJSIAA Championships on Friday, June 2 and Saturday, June 3 at Egg Harbor High School. 

Below are New Providence top six results:

Girls

200m - Roldee JeanFrancois placed sixth in 27.54;

400m - Amanda Maurer placed third in 1:01.62; Jordan Waeschle placed fifth in 1:03.10;

800m - Julia Gertie placed second in 2:29.10; Sydney Peng placed third in 2:35.22; Madison Rapuano placed fourth in 2:37.31;

1600m - Sidney Peng placed third in 5:45.68; Julia Gertie placed fourth in 5:46.92; Madison Rapuano placed sixth in 5:53.18;

3200m - Sydney Peng placed second in 12:36.92; Michelle Schmitz placed third in 13:08.34; Kelly Turner placed sixth in 14:05.43;

100 M hurdles - Dea Berisha placed fifth in 17.74;

400 M hurdles - Roldee JeanFrancois placed third in 1:12.41;

4 X 100 M Relay team of Roldee JeanFrancois, Amanda Maurer, Amy Otarola, and Jordyn Waeschle placed fourth in 53.21; 

4 X 400 M Relay team of Canela Garcia, Roldee JeanFrancois, Jordyn Waeschle, and Madison Rapuano placed second in 4:21.56 ;

4 X 800 M Relay team of Canela Garcia, Roldee JeanFrancois, Jordyn Waeschle, and Madison Rapuano placed second in  10:45.04;

Discus - Sarah Gotoff placed second throwing 83-05.00; Jordan Detlet placed fourth throwing 76-10.00;

High Jump - Canela Garcia placed fourth clearing 4-06;

Javelin - Jordan Detlet placed second with a throw of 76-10; Nina Suske placed sixth with a throw of 72-07.00; 

Pole Vault - Jordyn Waeschle placed first clearing  8-06; Cleo Trumbull placed second clearing 7-06; Lauren Byrnes placed third clearing 6-00.

Shot Put - Sophia Miskulin placed first with a throw of 29-08.25.

Boys

200 M Dash - Jack Peterson placed 6th in 23.86; 

400 M - Robert Zeto placed third in 51:50;

800 M - Mark Pasquariello placed second in 1:58.15; Robert Zeto placed third in 2:04.39;

1600 M - Mark Pasquariello placed first in 4:34.82; Thomas Flanagan placed fourth in 4:46.86; 

3200 M - Mark Pasquariello placed first in 9:50.74; Thomas Flanagan placed fifth in 10:37.32; 

110 H - Brian Azevedo placed second in 16.43;

400 H - Robert Zeto placed first in 56.57; Brian Azevedo placed third in 58.55;

4 X 400 Relay team placed first in 3:29.95;;

4 X 800 Relay placed first in 8:40.29;

High Jump - Yazan Awad placed first with a jump of 5-04.00; Cheney Price placed second with a jump of 5-02.00;

Pole Vault - Cheney Price placed first clearing 11-00.00; Kevin Huber placed second clearing 10-06 and Yazan Awad placed third clearing 9-00.00;

Discus - Yugou Tsutsumi placed sixth with a throw of  111-09;

Javelin - Timothy DiGuglielmo placed first with a throw of 146-10; Anthony Fevola placed fourth with a throw of 118-05.00; Owen Graham placed sixth with a throw of 108.10.00;

Shot Put - Yugou Tsutsumi placed third with a throw of 42-04.75.