BERKELEY HEIGHTS, NJ - New Providence boys track and field took first place overall while the girls placed fourth at the Union County Valley Conference Championships at Gov. Livingston High School. The boys team was crowned with 8 individual championship titles and one relay title. The girls team captured two individual championship titles.

The Pioneers boys team was led by Mark Pasquariello, who won the 800 M Run in 1:57.3 and the 3200 M Run in 10:12.61, Johnny Kovacs placed first in 100 M Dash with a time of 11:20; Robert Zeto placed first in 400 M Hurdles in 57.41, Yazan Awad placed first in High Jump with a jump of 5-03, Cheney Price placed first in Pole Vault clearing 11-00, Yugou Tsutsumi placed first in shot put with a throw of 42.11.50, and Timothy DiGuglielmo placed first in Javelin with a throw of 153-05. Also, the 4 X 400 M Relay team of Johnny Kovacs, Jack Peterson, Raven Santos and Robert Zeto placed first in 3:33.83

New Providence boys team scored 213 points, an astounding 141 points above second place Roselle Park, who scored 72 points. (Jonathan Dayton HS placed third (64), Oratory Preparatory School placed fourth (57),  David Brearley HS placed fifth (51)) 

Sign Up for E-News

The Lady Pioneers placed fourth with 61 points, behind Oak Knoll School in first place (117.50), Benedictine Academy in second (112), and Kent Place School in third (102.50). 

Jordan Detlet placed first in Javelin Throw with a throw of 100-03.00 and a personal best and Jordan Waeschle placed first in Pole Vault clearing a mark of 8-00.

Below are New Providence's top six finishers:

Boys

  • 100 M - Johnny Kovacs placed first with a time of 11.20 with a personal best, Jack Peterson placed sixth in 11.99;
  • 110 M Hurdels - Brian Azevedo placed second in 16.98, Christian Cadmus placed fourth in 19:04;
  • 200 M - Johnny Kovacs placed second with a time of 23.57; Jack Peterson placed third with a time of 23.97;
  • 800 M - Mark Pasquariello placed first in 1:57.3; Robert Zeto placed third in 2:04.05, Brian Azevedo placed fourth in 2:04.74;
  • 1600 Meter Run - Thomas Flanagan placed third in 4:50.74 and Matthew Sinning placed sixth in 4:58.75; 
  • 3200 M - Mark Pasquariello placed first in 10:12.61; Thomas Flanagan placed second in 10:43.30; Raymond Peterson placed sixth in 11:05.06;
  • 400 Meter Hurdles - Robert Zeto placed 1st with a time of 57.41 a personal best, Brian Azevedo placed third in 1:00.20;
  • 400 Meter Dash - Robert Zeto placed second in 51.91, Jack Peterson placed fifth in 53.41; 
  • 4 X 400 M Relay team of Johnny Kovacs, Jack Peterson, Raven Santos and Robert Zeto placed first in 3:33.83;
  • Discus Throw - Yugou Tsutsumi placed second with a throw of 130-06.00 with a personal best, Hiroki Tsutsumi placed third with a throw of 127-10.00 and Tommy Pagano placed sixth with a throw of 101-10.00;
  • High Jump - Yazan Awad placed first with a mark of 5-03.00 a personal best, Cheney Price placed second with a jump of 5-03.00 and Kevin Huber placed third with a jump of 5-00.00;
  • Javelin Throw - Timothy DiGuglielmo placed first with a throw of 153-05.00 a personal best, Anthony Fevola placed fourth with a throw of 119-11.00;
  • Pole Vault - Cheney Price placed first with a mark of 13-00.00 a personal best; Kevin Huber placed second with a mark of 9-06.00;
  • Shot Put - Yugou Tsutsumi placed first with a throw of 42.11.50; Hiroki Tsutsumi placed sixth with a throw of 37-03.75; 
  • Long Jump - Johny Kovacs placed third with a jump of 20-01.50 with a personal best.

Girls

  • 100 Meter Hurdles - Dea Berisha placed sixth in a time of 18.66;
  • 100 Meter dash - Roldee JeanFrancois placed fifth in a time of 13.33; 
  • 200 Meter Dash - Roldee JeanFrancois placed fourth in 27.44;
  • 400 Meter Dash - Jordyn Waeschle placed sixth in a time of 1:03.59;
  • 800 Meter Run - Julia Gertie placed fourth in 2:29.03; Sydney Peng placed sixth in 2:31.82;
  • Pole Vault - Jordan Waeschle placed first clearing a mark of 8-00; Lauren Byrnes placed second at 7-06; and Cleo Trumbull placed third at 6-00;
  • Shot Put - Sophia Miskulin placed sixth throwing 30-02.00;
  • 1600 Meter Run - Sydney Peng placed sixth in a time of 5:44.51;
  • 3200 Meter Run - Sydney Peng placed fourth in 12:38.90; 
  • 4 X 400 Relay team of Amanda Maurer, Sarah Smith, Lesley Pimental and Madison Raquano placed third with a time of 4:29.54;
  • Discuss - Sarah Gotoff placed ffth throwing 83-07.00; 
  • Javelin Throw - Jordan Detlet placed first with a throw of 100-03.00, a personal best.

The Pioneers will be back in action on Thursday and Friday, May 18-19, for the Union County Championships at Hub Stine Field in Plainfield.