NEWTON, NJ-- The second portion of the Newton's annual invitational, ran from 1 until approximately 2 p.m., featuring events for both boys and girls ages six and under, and 7-10.

Multiple Newton Sharks finished in the top three, along with swimmers from other teams who have been setting records the last three years at the invitational.

Here are the afternoon results per event for first through third place.

Sign Up for Newton Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

First: Jonathan Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 18.68

Second: Evan Saul- Kittatinny Barracudas Swim Team- 29.38

Third: Ethan Collier- Newton Swim Team- 29.62

 

Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

First: Avery Brennan- Newton Swim Team- 27.20

Second: Rylee Moore- Newton Swim Team- 29.63

Third: Bailey Broesler- Newton Swim Team- 59.95

 

Boys 9 & 10 25 Yard Butterfly

First: Nathaniel Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 15.74

Second: Ty Hollar- Kittatinny Barracudas Swim Team- 17.78

 

Girls 9 & 10 25 Yard Butterfly

First: Rosemilee Smith-Sussex County YMCA- 16.15

Second: Reese Berg- Kittatinny Barracudas Swim Team- 16.22

Third: Ava Anderson- Sussex County YMCA- 20.19

 

Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke

First: Owen Bezold- Newton Swim Team- 35.79

Second: AJ Iuvone- Lake Tranquility Thunderbolts- 52.28

 

Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke

First: Rylee Leslie- Sussex County YMCA-24.62

Second: Emiliana Franco- Lake Tranquility Thunderbolts- 28.32

Third: Charlene Nolan- Lake Tamarack- 31.14

 

Boys 7-8 25 Yard Backstroke

First: Jonathan Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 19.00 (a new record)

Second: Nicholas Bezold- Newton Swim Team- 23.89

Third: Adam Vybihal- Lake Tamarack- 26.78

 

Girls 7-8 25 Yard Backstroke

First: Ashlynn Tobin- Lake Lackawanna Youth Swim Club- 24.53

Second: Megan McLean- Lake Tranquility Thunderbolts- 25.70

Third: Eve Wilkinson-Newton Swim Team-26.71

 

Boys 9-10 25 Yard Backstroke

First: Jonathan Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 18.68

Second: Evan Saul- Kittatinny Barracudas Swim Team- 29.38

Third: Ethan Collier- Newton Swim Team- 29.62

 

Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

First: Nathaniel Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 18.11

Second: Ty Hollar- Kittatinny Barracudas Swim Team- 18.69

Third: Evan Cotter-Newton Swim Team- 21.43

 

Girls 9-10 25 Yard Backstroke

First: Rosemilee Smith- Sussex County YMCA-18.30

Second: Victoria Shikata- Sussex County YMCA- 20.15

Third: Maiya Kang-Newton Swim Team-21.57

 

Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

First: Jonathan Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 26.19

Second: Cole Peereboom- Culver Lake Whitecaps-27.56

Third: Nicholas Bezold- Newton Swim Team- 28.09

 

Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

First: Avery Brennan- Newton Swim Team-28.67

Second: Eve Wilkinson- Newton Swim Team-31.31

Third: Rylee Moore- Newton Swim Team-32.29

 

Boys 9-10 23 Yard Breaststroke

First: Alex Johnson-Newton Swim Team-20.77

Second: Nathaniel Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 21.28

Third: Ty Hollar- Kittatinny Barracudas Swim Team- 21.92

 

Girls 9-10 25 Yard Breaststroke

First: Reese Berg- Kittatinny Barracudas Swim Team- 19.55

Second: Rosemilee Smith- Sussex County YMCA- 21.99

Third: Ava Anderson- Sussex County YMCA- 22.92

 

Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

First: AJ Iuvone- Lake Tranquility Thunderbolts- 34.85
Second: Owen Bezold- Newton Swim Team- 37.57

Third: Robert Zywicki- Newton Swim Team- 48.55

 

Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

First: Rylee Leslie- Sussex County YMCA- 21.54

Second: Emiliana Franco- Lake Tranquility Thunderbolts-27.68

Third: Charlene Nolan- Lake Tamarack-29.69

 

Boys 7- 8 25 Yard Freestyle

First: Jonathan Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 17.49

Second: Evan Saul- Kittatinny Barracudas Swim Team- 20.21

Third: Nicholas Bezold-Newton Swim Team- 20.64

 

Girls 7-8 25 Yard Freestyle

First: Ashlynn Tobin-Lake Lackawanna Youth Swim Club-19.10

Second: Avery Brennan-Newton Swim Team-23.39

Third: Megan McLean- Lake Tranquility Thunderbolts-25.40

 

Boys 9-10 25 Yard Freestyle

First: Nathaniel Kern- Kittatinny Barracudas Swim Team- 15.33

Second: Ty Hollar- Kittatinny Barracudas Swim Team- 16.53

Third: Evan Cotter- Newton Swim Team- 18.28

 

Girls 9-10 25 Yard Freestyle

First: Reese Berg- Kittatinny Barracudas Swim Team- 14.84

Second: Rosemilee Smith- Sussex County YMCA- 14.92

Third: Theresa Keller- Newton Swim Team- 16.06