ROSEMONT, Ill.The Big Ten Conference announced 72 Rutgers University student-athletes across 19 Scarlet Knight programs were honored with the Big Ten Distinguished Scholar Award on Wednesday.

In addition, 14 Scarlet Knights achieved perfect 4.0 grade-point average (GPA) for the 2016-17 academic year, denoted in bold lettering below.

The 72 Scarlet Knights honored were among the 1,016 students competing in intercollegiate athletics to have earned the Big Ten Distinguished Scholar Award for the 2016-17 academic year. The list includes students from all 14 institutions and 38 different sports who have recorded a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous academic year.

Sign Up for E-News

Since joining the Big Ten in 2014-15, Rutgers has had 198 Scarlet Knights named to the Big Ten Distinguished Scholar list.

Big Ten Faculty Representatives established the Distinguished Scholar Award in 2008 to supplement the Academic All-Big Ten program. Similar to the Academic All-Big Ten honor, Distinguished Scholar Award recipients must be letterwinners in at least their second academic year at their institution. However, the Distinguished Scholar Award encompasses only students with a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous academic year, excluding summer school. The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student's academic career.
 
The full list of Rutgers University's Big Ten Distinguished Scholar Award honorees is below.
  
Baseball (4)
Mike Carter – Sr. – Communication
Kyle Driscoll – Sr. – Labor Studies & Employment Relations
Max Herrmann – Gr.  – Labor Studies & Employment Relations *
Kyle Walker – Jr. - Finance
 
Men's Cross Country (2)
Ryan Gross – So. - Mathematics
Luke Wiley – Jr. – History *
 

Women's Cross Country (8)
Kaitlyn Bedard – Sr. – Social Work *
Allyson Black – Jr. – Nursing
Alexandra Juzwiak – Jr. – Psychology
Celine Mazzi – Jr. – Applied Science Engineering
Ellen Miller – Sr. – Visual Arts
Nicole Nicholas – Sr. – Marketing
Sarah Robbie – Sr. – Psychology
Jenna Sobieski – So. – Public Health
 
Field Hockey (5)
Simrin Dhillon – Jr. – Exercise Science
Devon Freshnock – Sr. – Marketing
Haley Meade – Jr. – Psychology
Nikki Profita – So. – Psychology
Sarah Regn – Sr. Psychology *


 
Men's Golf  (1)
Matthew Mourin – So. – Biological Sciences
 
Women's Golf (4)
Astrid Aneman – So. Pre-Business
Maddy Gedeon – Sr. – Human Resource Management
Tatum Jackson – Jr. – Management
Emily Mills – Jr. – Cell Biology and Neuroscience *
 

Women's Gymnastics (3)
Libby Groden – Jr. – Visual Arts
Eriel Santagado – So. – Anthropology – Evolutionary *
Charly Santagado – Sr. – Philosophy
 
Men's Lacrosse (5)
Max Edelmann – Jr. – Labor & Employment Relations
Steve Hillenbrand – Jr. – Finance
Patrick McCabe – Sr. – Criminal Justice
Connor Murphy – Sr. – Finance
Michael Rexrode – Jr. – Civil Engineering
 
Women's Lacrosse (4)
Amanda Casten – Jr. – Management
Nicole Kopyta – Sr. – Communications
Alana Navaroli – Jr. – Information Technology & Informatics
Delaney Tuite – Sr. – Communication
 
Women's Rowing (5)
Vailey Eberhard – Jr. – Communication
Julia Hendricks – So. – Biological Sciences
Sarah Johanek – So. – Public Health
Sara Pagano – Jr. – Health Administration *
Josephine Roosli – Sr. – Exercise Science & Sports Studies
 
Men's Soccer (4)
Alex Kaczynski – So. – Labor Studies & Employment Relations *
Kieran Kemmerer – Gr. – Business Administration
Brian Shushkovsky – So. – Finance *
Brandon Tetro – Jr. – Political Science
 
Women's Soccer (3)
Adora Moneme – So. – Exercise Science & Sports Studies
Jessica Puchalski – Sr. – Public Health
Jenna Seddon – Sr. – English *
 

Softball (2)
Aubrie Levine – Sr. – Exercise Science & Sports Studies
Sierra Maddox – Jr. – Biological Sciences
 
Women's Swimming & Diving (6)
Chantal Asselin – Sr. – Molecular Biology and Biochemistry *
Meghan Kiely – Sr. – Exercise Science & Sports Studies

Thomasin Lee – Jr. – Public Health
Larissa Neilan – Jr. – Public Health
Karli Rymer – Jr. – Public Health
Francesca Stoppa – So. – Visual Arts
 
Women's Tennis (1)
Ksenija Tihomirova – Sr. – Political Science
 
Men's Track & Field (6)
Brennan Crowle – Sr. – Management
Emeka Eze – Gr. – Human Resource Management
Kyle Holder – Gr. – Public Policy
Brendan Jaeger – Sr. – Supply Chain and Marketing
Christopher Mirabelli – Jr. – Human Resource Management
Edward Zalek – So. – Pre-Business
 
Women's Track & Field (4)
Imani Beauliere – Jr. – Criminal Justice *
Katherine Johnston – Gr. – Biomedical Sciences
Rhonda Rogombe – So. – Economics
Paige Senatore – Gr. – Elementary Education *
 

Women's Volleyball (4)
Lauren Cloyd – Sr. – Exercise Science
Brooke Enners – Jr. – Psychology *
Talia Holze – Jr. – Exercise Science & Sports Studies
Mikaela Matthews – Gr. – Public Health
 
Wrestling (1)
John Van Brill – Jr. - Human Resource Management