FLEMINGTON, NJ – Piscataway Chiefs Wrestling advanced six contenders to the finals round of the NJSIAA Region 5 Tournament at Hunterdon Central High School on Saturday.

While freshman, Maximus Parra won the 113 pound match for 5th place by an 8-3 decision over Raritan’s Charles Barrale, only the top four winners in each weight class move on to next weekend's state championships at Atlantic City's Boardwalk Hall.

In the 152 pound matchup, Joseph Hatcher took 2nd place as his record dropped a notch when he lost his second match of the year to Bound Brook’s Stephan Glasgow with a 20-6 major decision.

Sign Up for E-News

Wrestling at 160, the Chiefs’ Michael Petite won the Region 5 title as a freshman in 2015, and came in 2nd last year. He took 2nd again after Mekhi Lewis, also of Bound Brook pinned him in 31 seconds in their bout for this year’s title.

Nick Recine will also travel to Atlantic City after taking 3rd in the 170 pound match when he pinned Bound Brook’s Travis Hays in 2:29, as will Samuel Rogers who just made it in with a 4th place finish at 220 pounds. Saint John Vianney’s Steven Giannios pinned Rogers at 4:41 in their match for 3rd place.

The Chiefs’ Paris Foster finished in 6th place, losing by major decision to Matawan’s Andrew Conzo, 11-3 in their 195 pound match for 5th place.

FINALS MATCH RESULTS

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Mitchell Polito of East Brunswick
2nd Place - Jack Bauer of Hunterdon Central
3rd Place - Fredrick Luchs of Middletown North
4th Place - Jake Wiatroski of Old Bridge
5th Place - Maximus Parra of Piscataway
6th Place - Charles Barrale of Raritan
1st Place Match
Mitchell Polito (East Brunswick) 33-0, Jr. over Jack Bauer (Hunterdon Central) 29-8, So. (MD 11-1).
3rd Place Match
Fredrick Luchs (Middletown North) 35-8, Fr. over Jake Wiatroski (Old Bridge) 20-3, Jr. (For.).
5th Place Match
Maximus Parra (Piscataway) 27-11, Fr. over Charles Barrale (Raritan) 27-4, So. (Dec 8-3).
 

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Stephan Glasgow of Bound Brook
2nd Place - Joseph Hatcher of Piscataway
3rd Place - Scott Dupont of Holmdel
4th Place - Francis Dillon of Pingry
5th Place - Nick Addison of Rumson Fair Haven
6th Place - Steven O`Campo of WWP-South

1st Place Match
Stephan Glasgow (Bound Brook) 31-1, Sr. over Joseph Hatcher (Piscataway) 33-2, So. (MD 20-6).
3rd Place Match

Scott Dupont (Holmdel) 37-4, Jr. over Francis Dillon (Pingry) 30-8, Sr. (Dec 7-2).
5th Place Match
Nick Addison (Rumson Fair Haven) 29-8, So. over Steven O`Campo (WWP-South) 32-8, Jr. (Dec 5-4).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Mekhi Lewis of Bound Brook
2nd Place - Michael Petite of Piscataway
3rd Place - Nicholas Cofone of Middletown North
4th Place - Kevin Faulkner of Hillsborough
5th Place - James Verbeyst of Princeton
6th Place - Nicholas Weikel of Monroe
1st Place Match
Mekhi Lewis (Bound Brook) 38-0, Sr. over Michael Petite (Piscataway) 33-3, Jr. (Fall 0:31).
3rd Place Match
Nicholas Cofone (Middletown North) 31-5, Jr. over Kevin Faulkner (Hillsborough) 30-4, Jr. (Fall 0:56).
5th Place Match
James Verbeyst (Princeton) 35-2, Sr. over Nicholas Weikel (Monroe) 21-16, So. (Fall 1:55).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Nicholas Caracappa of Saint John Vianney
2nd Place - Derrick Wiley of Matawan
3rd Place - Nick Recine of Piscataway
4th Place - Travis Hays of Bound Brook
5th Place - George Burdick of Raritan
6th Place - Jason Minikel of East Brunswick
1st Place Match
Nicholas Caracappa (Saint John Vianney) 32-4, Jr. over Derrick Wiley (Matawan) 34-2, Sr. (Dec 5-4).
3rd Place Match
Nick Recine (Piscataway) 28-8, So. over Travis Hays (Bound Brook) 24-11, Sr. (Fall 2:29).
5th Place Match
George Burdick (Raritan) 33-6, So. over Jason Minikel (East Brunswick) 29-6, Sr. (Fall 0:45).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kyle Lightner of Delaware Valley
2nd Place - Theo Addison of Rumson Fair Haven
3rd Place - Andrew Brazicki of Bishop Ahr
4th Place - Kaylon Bradley of Monroe
5th Place - Andrew Conzo of Matawan
6th Place - Paris Foster of Piscataway
1st Place Match
Kyle Lightner (Delaware Valley) 36-2, Jr. over Theo Addison (Rumson Fair Haven) 34-3, Sr. (Fall 3:21).
3rd Place Match
Andrew Brazicki (Bishop Ahr) 32-4, Sr. over Kaylon Bradley (Monroe) 29-5, Jr. (Dec 12-5).
5th Place Match
Andrew Conzo (Matawan) 34-3, Sr. over Paris Foster (Piscataway) 21-11, Jr. (MD 11-3).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Victor Lacombe of Hunterdon Central
2nd Place - Will Ortman of Hopewell Valley
3rd Place - Steven Giannios of Saint John Vianney
4th Place - Samuel Rogers of Piscataway
5th Place - Ethan Wolf of Raritan
6th Place - Javon Mercado of New Brunswick
1st Place Match
Victor Lacombe (Hunterdon Central) 36-2, Sr. over Will Ortman (Hopewell Valley) 35-3, Sr. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Steven Giannios (Saint John Vianney) 33-5, Jr. over Samuel Rogers (Piscataway) 26-11, Sr. (Fall 4:41).
5th Place Match
Ethan Wolf (Raritan) 29-7, Jr. over Javon Mercado (New Brunswick) 26-10, Sr. (Dec 3-2).
 

TAPintoPiscataway.net is an online newspaper serving the Township of Piscataway. Sign up for our FREE daily eNews and follow us on Facebook and Twitter @PiscatawayTAP.

Businesses: Advertise with TAPinto Piscataway. Click here for more information.

Download the TAPinto App!   Click here for Android.  Click here for iOS.