PISCATAWAY, NJ – The unofficial results of the 2019 Democrat and Republican primary election were announced hours after the polls closed in Piscataway.

Trouble with closing procedures at the Knollwood School voting location for Ward 3 District 2 caused a delay in reporting which was ultimately resolved, said Township Clerk, Melissa Seader.

Democrats Joseph Egan and Joe Danielson will continue their campaigns for re-election to the General Assembly for the 17th district and will face Republican challengers, Patricia Badovinac and Maria Concepcion Powell.

Sign Up for E-News

For Middlesex County Sheriff, Democrat incumbent, Mildred Scott will defend her office against Republican Anthony Gallo.

And Freeholders Kenneth Armwood, Clary Azcona-Barber, and Charles Kenny defeated other Democrat nominees in their bid for re-election and will take on Republicans Edna Cox-Rivers, Thomas Coghan, and Gregg Rubenstein.

Local unofficial race results for County Committee:

Piscataway Ward 1 District 1 Committeeman – Steven Graham

Piscataway Ward 1 District 1 Committeewoman – Joyce Exum

Piscataway Ward 1 District 2 Committeeman - Joseph Saliba

Piscataway Ward 1 District 2 Committeewoman – Nancy O’Strowski

Piscataway Ward 1 District 3 Committeeman – Steven Sladky

Piscataway Ward 1 District 3 Committeewoman – Lori Sladky

Piscataway Ward 1 District 4 Committeeman – Jay Mody

Piscataway Ward 1 District 4 Committeewoman – Fatimah Littlejohn

Piscataway Ward 1 District 5 Committeeman - Jeffrey L. Tillery

Piscataway Ward 1 District 5 Committeewoman – Phyllis A. Byrd-Tillery

Piscataway Ward 1 District 6 Committeeman – Mark Smith

Piscataway Ward 1 District 6 Committeewoman – Kim S. Voorhees

Piscataway Ward 1 District 7 Committeeman –  Adam Pruss

Piscataway Ward 1 District 7 Committeewoman – Carol Perry

Piscataway Ward 1 District 8 Committeeman – Michael Foster

Piscataway Ward 1 District 8 Committeewoman – Ginah Alexander

Piscataway Ward 1 District 9 Committeeman – Frank Uhrin

Piscataway Ward 1 District 9 Committeewoman – Kathleen Uhrin

Piscataway Ward 2 District 1 Committeeman – Roy O’Reggio

Piscataway Ward 2 District 1 Committeewoman – Rosemarie Picciuto

Piscataway Ward 2 District 2 Committeeman – Dennis Espinosa

Piscataway Ward 2 District 2 Committeewoman – Paulette Wahler

Piscataway Ward 2 District 3 Committeeman – James Bullard

Piscataway Ward 2 District 3 Committeewoman – Helen Pirrello

Piscataway Ward 2 District 4 Committeeman – Rajendra Kumar

Piscataway Ward 2 District 4 Committeewoman – Barbara Cuttic

Piscataway Ward 2 District 5 Committeeman – Aaron Gibbs

Piscataway Ward 2 District 5 Committeewoman – Maneen Singh

Piscataway Ward 2 District 6 Committeeman – Rony Codjoe

Piscataway Ward 2 District 6 Committeewoman – Catherine Juttner

Piscataway Ward 2 District 7 Committeeman – Chor Lee

Piscataway Ward 2 District 7 Committeewoman – Annie Lee

Piscataway Ward 2 District 8 Committeeman – Jeffrey Davis

Piscataway Ward 2 District 8 Committeewoman – Shirley Myers

Piscataway Ward 2 District 9 Committeeman – Paul Spatz

Piscataway Ward 2 District 9 Committeewoman – Veronica Klein

Piscataway Ward 2 District 10 Committeeman – Vijay Singhal

Piscataway Ward 2 District 10 Committeewoman – Cheylena Williams

Piscataway Ward 3 District 1 Committeeman – Kapil Shah

Piscataway Ward 3 District 1 Committeewoman – Joanna Drennan

Piscataway Ward 3 District 2 Committee – Staci Berger

Piscataway Ward 3 District 2 Committee – Kamuela Tillman

Piscataway Ward 3 District 3 Committeeman – Douglas Hough

Piscataway Ward 3 District 3 Committeewoman – Marilyn O’Day

Piscataway Ward 3 District 4 Committee – James Worsham, Sr.

Piscataway Ward 3 District 4 Committee – Camille Fernicola

Piscataway Ward 3 District 5 Committeeman – Peter Combates

Piscataway Ward 3 District 5 Committeewoman – Gabrielle Cahill

Piscataway Ward 3 District 6 Committeeman – Abdel Aziz Mohamed

Piscataway Ward 3 District 6 Committeewoman – RaeAnn Keenan

Piscataway Ward 3 District 7 Committeeman – Daniel Van de Wiele

Piscataway Ward 3 District 7 Committeewoman – Susan Bartko

Piscataway Ward 3 District 8 Committeeman – William Kerwin

Piscataway Ward 3 District 8 Committeewoman – Frances Mosby

Piscataway Ward 3 District 9 Committeeman – Richard Riss

Piscataway Ward 3 District 9 Committeewoman – Kathryn Riss

Piscataway Ward 3 District 10 Committee – Harold Parra

Piscataway Ward 3 District 10 Committee – Dorothy Power

Piscataway Ward 4 District 1 Committeeman – Mark Mabini

Piscataway Ward 4 District 1 Committeewoman – Mary Giordano

Piscataway Ward 4 District 2 Committeeman – Jesse Peterson

Piscataway Ward 4 District 2 Committeewoman – Delores Peterson

Piscataway Ward 4 District 3 Committeeman – Raychand Patel

Piscataway Ward 4 District 3 Committeewoman – Michele Lombardi

Piscataway Ward 4 District 4 Committeeman – Gavin Mayes

Piscataway Ward 4 District 4 Committeewoman – Anya Lopez

Piscataway Ward 4 District 5 Committeeman – Edward McDermott, III

Piscataway Ward 4 District 5 Committeewoman – Karen Light

Piscataway Ward 4 District 6 Committeeman – Jonathan Kratchman

Piscataway Ward 4 District 6 Committeewoman – Dominique Little

Piscataway Ward 4 District 7 Committeeman – David McKoy

Piscataway Ward 4 District 7 Committeewoman – Juanita McKoy

Piscataway Ward 4 District 8 Committeeman – Rodney Blount

Piscataway Ward 4 District 8 Committeewoman – Syrinthia Blount

Piscataway Ward 4 District 9 Committeeman – Gerry Wilson

Piscataway Ward 4 District 9 Committeewoman – Maureen Peterson-Kenney

Piscataway Ward 4 District 10 Committeeman – Allan Bleich

Piscataway Ward 4 District 10 Committeewoman – Tanja Zullo

TAPintoPiscataway.net is an online newspaper serving the Township of Piscataway.

Sign up for our FREE daily eNews:  https://www.tapinto.net/subscriptions/new