BRANCHBURG, NJ -- The Fanwood Scotch Plains YMCA (FSPY) swim team hosted its 24th annual First Frost meet at Raritan Valley Community College in Branchburg NJ, on Sunday, Nov. 10. 

This popular meet is for 12 and Unders with over 400 swimmers and 9 YMCA teams in attendance. Congratulations to meet directors, Glenn Falkowski and Mary Perreault for leading a successful event. The event would not be possible without all the hard-working FSPY parent volunteers and 13 and over swimmers who helped with various assignments including timing, writing, marshalling and handing out heat winner ribbons.

Here are the top 3 finishers by their respective age groups:

Sign Up for Scotch Plains/Fanwood Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

6 and under:

Sophia Lukov (1st 25 Breast, 25 Back, 25 Free); Keegan Scarpa (1st 25 Fly, 3rd 25 Breast, 25 Free); Jayden Yip (1st 25 Breast, 25 Free, 25 Fly),

7 and under:

Emma Begarney (1st 25 Free); Alexandros Balakrishnan (3rd 25 Breast); Sage-Alyssa Isleta (1st 25 Back); Sally Lin (1st 25 Breast; 2nd 25 Free, 3rd 25 Fly);  Ethan Yang (1st 25 Breast, 2nd 25 Back)

8 and under:

Rose Ferreiro (3rd 50 Back); Camille Keeler (1st 100 IM, 25 Free, 25 Fly); Sebastian Rodriguez (3rd 50 Breast)

9-10:

Tessa DeGennaro (1st 200 IM); Terry Gould (2nd 50 Back, 100 Back, 200 Free); Sophie Francesca Isleta (1st 200 IM, 50 Fly, 2nd 100 Back); Amy Jiang (2nd 200 IM, 50 Free, 3rd 100 Free); Ella Lin (3rd 100 IM); Jennifer Markwant (2nd 200 Free); Braden Michaels (1st 200 IM, 50 Fly, 200 Free); Muhammad Sayani (2nd 100 IM); Connor Scarpa (1st 100 Back, 100 Breast, 3rd 200 IM); Janice Yip (3rd 50 Breast, 50 Free); Vivian Yu (1st 100 IM, 2nd 50 Breast,  100 Free); Leyang Zeng (3rd 100 IM).

11-12:

Normandie Beversluis (3rd 100 Fly); Elle Cadigan (1st 50 Breast, 2nd 50 Back, 200 Free); Brandon Calderone (1st 100 Back, 100 Fly, 2nd 100 Breast); Corey Calderone (1st 50 Fly, 2nd 50 Free, 100 Fly); Chris Espiritu (2nd 100 Back, 100 Free); Aaron Frank (1st 200 IM, 3rd 100 Fly); Eryn Gulbin (2nd 50 Back, 3rd 200 IM); Phoebe Kaplan (1st 100 Breast, 2nd 100 IM);  Kayla Kerr (1st 50 Fly, 3rd 100 Breast);  Laura Kim (1st 50 Free, 50 Back, 2nd 100 Back); Madelyn Lee (1st 100 Fly, 3rd 100 Back); Briana Li (3rd 200 IM); Kevin Liu (1st 50 Free, 100 Breast, 100 IM); Kyle Miller (3rd 50 Back);  Tyson Moose (1st 50 Back); Sean Stanik (3rd 100 Back, 200 Free); Shae Trenery (2nd 200 IM, 3rd 50 Free); Chloe Yu (2nd 50 Free, 100 Fly).

Relays:

For the 8U 100 Free Relay, the girls (Sage Isleta, S. Lin, Begarney, Keeler) took 2nd while the boys (Yip, Austin Briamonte, Rodriguez, Jayden Le) took 3rd place.

In the 9-10 100 Free Relay, the girls relay team of Sophie Isleta, Yu, Jiang, DeGennaro took 1st. The boys relay team of C. Scarpa, Zeng, Ben Zhou and Michaels touched 1st while the relay team of  Gould, Achi Balakrishnan, Alex Holston and Sayani placed 3rd.

In the 11-12 200 Free Relay, the team of  Kim, Ying Chow, Kaplan and Cadigan took first while the relay team of  Trenery, Kerr, Yu and Lee touched 3rd.

The meet was capped off with 11-12 boys sweeping the 200 Free relay by taking 1st (Frank, C. Calderone, B. Calderone, Liu), 2nd (Harrison McClure, Stanik, Brody Linenberg, Espiritu), and 3rd (Matt Iannotta, Zac McGeehan, Moose, Gulbin) respectively.

The FSPY swim team is a year round competitive team offering high quality professional coaching and technique instruction. For more information, contact Chris Karelus, Head Coach and Director of Competitive Aquatics, 908-889-8880 x129.