SEWELL, NJ – Aidan of Scotch Plains-Fanwood finished 25th in the 200 Freestyle and 17th in the 500 Freestyle at the NJSIAA Meet of Champions in the Boys Preliminary Round on Saturday, Feb. 29, 2020, at Gloucester County Institute of Technology (GCIT). 

Other local swimmers who fared well at the tournament were Scotch Plains resident Logan D'Amore of Wardlaw+Hartridge, who qualified for the finals on Sunday, March 1, by finishing 4th in the 200 Freestyle and 7th in the 100 Freestyle. Fanwood resident Will Barnett of Saint Joseph (Metuchen) was part of the 400 Freestyle Relay team (Betances, Talerico, Barnett, Knurek) that also made the finals. The top 16 qualifiers in each event participate in the championship round.

Numerous swimmers from the Fanwood-Scotch Plains YMCA swim team participated in the Meet of Champions by competing for their hometown high schools.

Sign Up for Scotch Plains/Fanwood Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

RESULTS (All races)

Boys 200 Yard Medley Relay
1 The Pingry School (Jones, Fallon, Headley, O'Mara) 1:33.70
2 Bridgewater Raritan (Liu, Foley, Russano, Lee) 1:35.00
3 Tenafly (Baltaytis, Yi, Tritter, Kim, James) 1:35.66

17 Westfield (Kavanagh, Veres, Swenson, Kronheimer) 1:39.83
19 Saint Joseph (Metuchen) (Park, Betances, Niro, Knurek) 1:40.28

Boys 200 Yard Freestyle
1 Borges, Nathan – Piscataway 1:39.54
2 McFadden, Henry – Haddonfield 1:41.58
3 Hare, Kyle – Shawnee 1:41.66

4 D'Amore, Logan Wardlaw+Hartridge 1:42.07
25 Trenery, Aidan – Scotch Plains-Fanwood 1:46.24
36 Baker, Roan – Westfield 1:47.59
39 Barnett, Will – Saint Joseph (Metuchen) 1:47.96
46 Camacho, Seth – Westfield 1:48.29

49 Tedesco, Christian – Westfield 1:48.69
72 Talerico, CJ -- Saint Joseph (Metuchen) 1:50.87

Boys 200 Yard IM
1 Fallon, Matt – The Pingry School 1:47.72
2 Artis, Jack – Shawnee 1:52.05
3 Yburan, Jaeden – Seton Hall Prep 1:53.60

Boys 50 Yard Freestyle
1 Alexy, Jack – Delbarton 20.38
2 McChesney, James – Hillsborough 20.99
3 Williams, Aaron – Williamstown 21.29

10 Betances, Darien 21.61 SO Saint Joseph (Metuchen) 21.81
23 Knurek, Tyler – Saint Joseph (Metuchen) 21.90
33 Kronheimer, Jeremy -- Westfield 22.21

Boys 100 Yard Butterfly
1 Russano, Trent – Bridgewater Raritan 50.15
2 Orbe, Gabriel – Saint Peter's Prep 50.26 (26.23)
3 Huang, Joshua -- West Windsor Plainsboro South 50.31

31 Swenson, Matt FR Westfield High School 54.26

Boys 100 Yard Freestyle
1 McChesney, James – Hillsborough 45.18
2 Alexy, Jack – Delbarton 45.92
3 Riva, Jake – Kittatinny Regional 46.14

7 D'Amore, Logan – Wardlaw+Hartridge 47.14
23 Barnett, Will – Saint Joseph (Metuchen) 48.79
26 Kavanagh, Colin – Westfield 48.80
45 Lockey, Ben – Saint Joseph (Metuchen) 49.71
54 Niro, Marco – Saint Joseph (Metuchen) 49.86
61 Park, Richard – Saint Joseph (Metuchen) 50.05

Boys 500 Yard Freestyle
1 Borges, Nathan – Piscataway 4:26.90
2 Narvid, Jacob – Gloucester Catholic 4:30.04
3 Jones, Tanner – Gloucester Catholic 4:33.75

17 Trenery, Aidan – Scotch Plains-Fanwood 4:44.40
19 Camacho, Seth – Westfield 4:47.94
28 Swenson, Matt – Westfield 4:51.32
30 Tedesco, Christian – Westfield 4:54.07

Boys 200 Yard Freestyle Relay
1 Bridgewater Raritan (Russano, Timmerman, Rydberg, Lee) 1:26.29
2 Randolph (Lucus, St. Peter, Matjucha, Dubij) 1:27.01
3 Cherry Hill East (Irwin, Pezzella, Treglia, Brookover) 1:27.05

9 Westfield (Kavanagh, Baker, Scanlan, Kronheimer) 1:29.32
19 Saint Joseph (Metuchen) (Park, Lockey, Barnett, Niro) 1:31.01

Boys 100 Yard Backstroke
1 Narvid, Jacob – Gloucester Catholic 50.68
2 Bell, Brandon – Egg Harbor Twp 50.77
3 Russano, Trent – Bridgewater Raritan 50.84

25 Knurek, Tyler – Saint Joseph (Metuchen) 53.41
26 Gurski, Joseph – Woodbridge 53.80
47 Park, Richard – Saint Joseph (Metuchen) 57.57

Boys 100 Yard Breaststroke
1 Fallon, Matt – The Pingry School 54.84
2 Artis, Jack – Shawnee 56.46
3 Murphy, Matt – Gloucester Catholic 57.16

25 Veres, Barney – Westfield High School 1:00.23
35 Baker, Roan 1:01.57 – Westfield High School 1:01.57

Boys 400 Yard Freestyle Relay
1 The Pingry School (O'Mara, Jones, McBoyle, Fallon) 3:10.29
2 Cherry Hill East (Irwin, Volin, Treglia, Brookover) 3:11.57
3 Shawnee (Artis,Taylor, McKenna, Hare) 3:13.06

9 Saint Joseph (Metuchen) (Betances, Talerico, Barnett, Knurek) 3:15.06
16 Westfield (Kavanagh, Kronheimer, Camacho, Baker) 3:18.38

TAPintoSPF.net is Scotch Plains-Fanwood’s only free daily local news source. Sign up for our free daily eNewsletter and “Like” us on Facebook and Twitter @SPF_TAP. Download the free TAPinto App for iPhone or Android.