Toms River, NJ -- Forty-one swimmers from Fanwood-Scotch Plains YMCA’s swim team (FSPY) capped off their short course season with a tremendous showing at the 2020 NJ YMCA 12 & Under State Championships held at Ocean County YMCA in Toms River, NJ on February 21-23. 

FSPY competed against 27 other YMCA teams from across the state and finished in 2nd place overall Combined (2nd place for 12/under Girls and 4th place for 12/under Boys). Separately, both the 9-10 and 11-12 girls took 2nd place overall for their age groups; the 9-10 boys placed 4th, and the 11-12 boys took 3rd.

Meet highlights include the following team record-breaking swims:

Sign Up for Scotch Plains/Fanwood Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

  • Laura Kim broke the 11-12 Girls team record for 50 Backstroke with a time of 28.43 seconds and the 11-12 Girls team record for 100 Individual Medley (IM) with a time of 1:02.21
  • Kevin Liu broke the 11-12 Boys team record for 400 Individual Medley (IM) with a time of 4:41.14.
  • Elle Cadigan broke the 11-12 Girls team record for the 200 Freestyle with a time of 2:00.62.
  • The 11-12 Girls relay team of Kim, Phoebe Kaplan, Gina Yip and Cadigan broke the team record for the 200 Freestyle Relay with a time of 1:43.20.
  • Janice Yip broke the 9-10 Girls team record for 100 Butterfly with a time of 1:06.69.

FSPY swimmers finishing in the top 16 and earning points for the team:

9-10 Girls

  • Tessa DeGennaro – 200 Freestyle (12th)
  • Sophie Francesca Isleta – 50 Freestyle (5th), 100 Backstroke (13th), 50 Breaststroke (10th), 100 IM (8th), 50 Backstroke (6th), 100 Breaststroke (9th)
  • Amy Jiang – 50 Freestyle (9th), 100 Backstroke (3rd), 200 Freestyle (7th), 50 Backstroke (4th), 100 Freestyle (9th)
  • Janice Yip – 100 Butterfly (1st), 50 Breaststroke (9th), 200 Freestyle (4th), 100 IM (3rd), 50 Backstroke (5th), 50 Butterfly (2nd)
  • Vivian Yu – 200 IM (11th), 50 Freestyle (14th), 100 Backstroke (16th), 100 IM (13th), 100 Freestyle (11th), 50 Butterfly (11th)
  • 200 Medley Relay—Jiang, Isleta, J. Yip, V. Yu (1st)
  • 200 Freestyle Relay—Isleta, V. Yu, Jiang, J. Yip (1st)

9-10 Boys

  • Braden Michaels – 100 Butterfly (7th), 200 Freestyle (10th), 50 Backstroke (15th), 100 Freestyle (7th), 50 Butterfly (12th)
  • Connor Scarpa – 50 Freestyle (8th), 100 Backstroke (14th), 50 Breaststroke (6th), 100 IM (6th), 100 Breaststroke (4th), 100 Freestyle (15th)
  • Ryan Scarpa – 50 Freestyle (6th), 100 Backstroke (4th), 200 Freestyle (6th), 100 IM (11th), 50 Backstroke (7th), 100 Freestyle (3rd)
  • 200 Medley Relay—Michaels, C. Scarpa, Muhammad Sayani, R. Scarpa (5th)
  • 200 Freestyle Relay—C. Scarpa, Michaels, Sayani, R. Scarpa (3rd)

11-12 Girls

  • Elle Cadigan – 200 Freestyle (2nd), 50 Breaststroke (1st), 200 Breaststroke (1st), 100 Freestyle (4th), 100 Breaststroke (1st), 100 IM (14th), 500 Freestyle (8th)
  • Ying Chow – 50 Breaststroke (6th), 200 Breaststroke (9th), 100 Breaststroke (8th), 100 IM (15th)
  • Phoebe Kaplan – 100 Butterfly (7th), 400 IM (3rd), 200 IM (4th), 200 Breaststroke (5th), 200 Butterfly (4th), 50 Freestyle (13th), 500 Freestyle (9th)
  • Kayla Kerr – 200 Freestyle (3rd), 400 IM (8th), 200 IM (10th), 100 Freestyle (10th), 200 Butterfly (9th), 50 Freestyle (15th), 500 Freestyle (1st)
  • Laura Kim – 100 Butterfly (1st), 400 IM (4th), 50 Backstroke (2nd), 200 Butterfly (3rd), 50 Freestyle (3rd), 50 Butterfly (1st), 100 IM (1st)
  • Madelyn Lee – 200 Backstroke (16th), 50 Backstroke (13th), 100 Backstroke (12th), 50 Butterfly (16th)
  • Shae Trenery – 400 IM (14th), 100 Freestyle (13th), 500 Freestyle (13th)
  • Gina Yip – 200 Freestyle (13th), 50 Breaststroke (7th), 200 IM (13th), 200 Breaststroke (3rd), 100 Freestyle (15th), 50 Freestyle (12th), 100 Breaststroke (6th)
  • Chloe Yu – 400 IM (16th)
  • 200 Medley Relay—Lee, Cadigan, Kim, Kaplan (1st)
  • 200 Freestyle Relay—Kim, Kaplan, Yip, Cadigan (1st)

11-12 Boys

  • Brandon Calderone – 100 Butterfly (7th), 400 IM (11th), 200 IM (12th), 200 Butterfly (6th), 100 Backstroke (10th), 50 Butterfly (10th), 500 Freestyle (11th)
  • Corey Calderone – 200 Backstroke (6th), 400 IM (7th), 200 IM (8th), 200 Breaststroke (8th), 100 Breaststroke (7th), 100 IM (11th), 500 Freestyle (9th)
  • Chris Espiritu – 400 IM (13th), 200 Butterfly (13th), 100 IM (15th), 500 Freestyle (13th)
  • Aaron Frank – 200 Freestyle (10th), 200 Backstroke (11th), 200 IM (11th), 100 Freestyle (7th), 50 Freestyle (12th), 100 Backstroke (7th), 100 IM (10th)
  • Kevin Liu – 50 Breaststroke (2nd), 400 IM (6th), 200 IM (3rd), 200 Breaststroke (3rd), 100 Breaststroke (2nd), 50 Butterfly (1st), 100 IM (1st)
  • 200 Medley Relay—Frank, Liu, B. Calderone, C. Calderone (4th)
  • 200 Freestyle Relay—C. Calderone, Frank, B. Calderone, Liu (5th)

Congratulations to all the 12 and Under State swimmers who demonstrated strength, team spirit and great sportsmanship throughout this championship meet.  The 2020 FSPY 12 & Under State Championship qualifying swimmers:  Normandie Beversluis, Elle Cadigan, Brandon Calderone, Corey Calderone, Caitlin Carter, Ying Chow, Tessa DeGennaro, Chris Espiritu, Mary Ferreiro, Aaron Frank, Douglas Gee, Terry Gould, Alex Holston, Luke Iannotta, Matthew Iannotta, Sophie Isleta, Amy Jiang, Phoebe Kaplan, Kayla Kerr, Laura Kim, Madelyn Lee, Brody Linenberg, Kevin Liu, Caroline Lowder, Jenn Markwant, Harrison McClure, Zac McGeehan, Braden Michaels, Amelia Nath, Muhammad Sayani, Connor Scarpa, Ryan Scarpa, Keira St. John, Sean Stanik, Shae Trenery, Sophia Yalcin, Gina Yip, Janice Yip, Chloe Yu, Vivian Yu, Benjamin Zhou.

FSPY's 13 & Over swimmers will head to Franklin & Marshall in Lancaster, PA on March 12-15 to compete in the 13 & Over YMCA State Championship.

The Fanwood-Scotch Plains YMCA swim team is a year round competitive team offering high quality professional coaching and technique instructions. For more information, contact Chris Karelus, Head Coach and Director of Competitive Aquatics, 908-889-8880 x129.