EAST MEADOW, NY -- The Fanwood-Scotch Plains YMCA swim team traveled to Nassau Aquatic Center for the annual Cross Island/Flushing Holiday Invitational from Dec. 13-15, 2019. With 15 teams competing from New Jersey, New York and Connecticut, FSPY scored a combined total of 4, 427 points, earning its 5th consecutive First Place finish at this highly competitive meet.

Five FSPY swimmers earned the High Point awards for their breakout swims in several events. Laura Kim (11-12 Girls), Billie Rose Sherratt (13-14 Girls) and Joseph Gurski (15 and over boys) took first place. Camille Keeler (8U Girls) and Kevin Liu (11-12 Boys) earned 2nd place.

The Girls took 1st place across all age groups while the 8 and Under Boys, 11-12 Boys and 15-18 Boys placed 2nd for their age groups. In addition to the High Point Winners, FSPY had 85 swimmers finishing in the Top 16.

Sign Up for Scotch Plains/Fanwood Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

8U
Serafina DiMeglio, Rose Ferreiro, Sage-Alyssa Isleta,  Jayden Le, Sophia Lukov, Anastassia Nath, Sebastian Rodriguez,  Jayden Yip, Charles Yu, Ivy Zhang

9-10
Tessa DeGennaro, Sophie Francesca Isleta, Amy Jiang, Jennifer Markwant, Braden Michaels, Amelia Nath, Connor Scarpa, Ryan Scarpa, Janice Yip, Vivian Yu, Benjamin Zhou

11-12
Normandie Beversluis,  Brandon Calderone, Corey Calderone, Ying Chow,  Chris Espiritu,  Aaron Frank,  Phoebe Kaplan,  Kayla Kerr, Madelyn Lee,  Zac McGeehan, Keira St. John, Shae Trenery, Gina Yip, Chloe Yu

13-14
Molly Brennan, Elle Cadigan, Bridget Davis, Ian Dinesh, Bradley Frank, Victoria Gee, Gabby Green, Ryan Jawor, Carolyn Joe, Brooke Labarge, Meghan Lai, Katherine Li, Anna Linenberg, Tyler McGeehan, Alex Moore, Adrian Romej, Matthew Sauls, Owen Waibel, Evan Weber, Clara Yu

15 and over
Will Barnett, Nicole Ben-David, Darien Betances, Julia Bonhote, Brandon Cortez, Abby DiGirgio, Bree Dy, Lara Espiritu, Kately Gaulin, Anushree Ghate, Corey He, Chloe Howell, Keren Huang, Lily Hughes, Julian Kaniuka, Ryan Kim, Michelle Kong, Natalie Lee, Sean Merkle, Jason Mongiovi, Aislinn Mooney, Dylan Negron, Richard Park, Amanda Pina, Abby Ryan, Hirad Sharifian, Rachel Small, Fiona Strout, Aidan Trenery, Morgan Tsin, Alan Xia

Relays:

The 8U Girls took first place in the 100 Medley (Ferreiro, Lukov, Keeler, DiMeglio) and 100 Free  (Sage-Alyssa Isleta, Emma Baglien, Anastassia Nath, Keeler).

In the 200 Medley Relay, Girls 9-10 (Jiang, DeGennaro, Yip, Yu) ,Girls 11-12 (Lee, Chow, Kim, Kaplan), Girls 15 and over (Hughes, DiGiorgio, Lee, Bonhote) and Boys 15 and over (Huang, Betances, Gurski, Sharifian) had blazing times finishing in 1st place for their age groups.

In the 200 Free  Relay, Girls 9-10 (Yip, Isleta, Jiang, Yu) , Girls 13-14 (Davis, Sherratt, LaBarge, Cadigan), Boys 11-12 (B Calderone, Liu, C Calderone, Frank) and Boys 15 and Over (Sharifian, Gurski, Kaniuka, Betances) touched  1st place for their age groups.

For more information on Fanwood-Scotch Plains YMCA's swim team programs, call 908-889-8880 or email Chris Karelus, Y Head Swim Coach at ckarelus@fanwoodscotchplainsymca.org.