PISCATAWAY, NJ – The South Plainfield Tigers finished the preliminaries and pre-quarter final round of the Greater Middlesex Conference Tournament on top with a team score of 62.5 points, and with 13 of 14 wrestlers still in the hunt for a GMC Individual Title.

“Our goal is always to get 14 through, but 13 kids advancing sets us up nice to win our 8th GMC title in a row,” said South Plainfield head coach Kevin McCann. “We are wrestling real well and we need to keep it going into tomorrow.”

Below are the results for the Preliminaries and Pre-quarter final rounds:

Sign Up for E-News

TEAM SCORES AT THE CONCLUSION OF WRESTLING

1) South Plainfield 62.5; 2) Woodbridge 48.5; 3) Old Bridge 48; 4) Perth Amboy 44; 5) Monroe 40; 6) Middlesex-Dunellen 37; 7) J.F. Kennedy 30; 8) Bishop Ahr  29.5; 9) Piscataway 29; 10) East Brunswick 28; 11) Carteret  23.5; 12) Edison & South Brunswick 21; 14) Colonia, J.P. Stevens, & Sayreville 19; 17) Metuchen 18; 18) South River 12; 19) New Brunswick 10; 20) North Brunswick 8; & 21) Highland Park & Spotswood 6.

RESULTS

PRELIMINARY ROUND

106: Jonathan Lamprecht (South Brunswick) p. Scott Mish (Sayreville), 1:14; Gurpreet Singh (Carteret) d. Tyler Szerzen (South River), 11-7; Sean Lambert (Colonia) p. Alexander Cohen (Spotswood), 3:23.

113: Julian Arteaga (Colonia) p. Demetri Wojciechowski (J.P. Stevens), 2:35; Connor Platt (Spotswood) p. George Kirvalidze (J.F. Kennedy), 2:15; Liam Walker (Metuchen) p. Leslie Carbajal-Rojas (New Brunswick), 5:59.

120: Simori Simon (Bishop Ahr) d. Alexis Jaquez (New Brunswick), 6-5; Eric Valentine (Piscataway) m.d. Sahil Parikh (Monroe), 10-0.

126: Matt Sternesky (Colonia) p. Justin Thompson (Spotswood), 2:32; Carlos Lopez (Middlesex-Dunellen) d. Devonte Carter (J.F. Kennedy), 8-1; Chris Kwok (Metuchen) p. Isarel Mena (South Brunswick), 1:11; Dylan Ur (Old Bridge) d. Isaiah McCargo (North Brunswick), 6-2; Michael Gelberg (J.P. Stevens) p. Ralph Feola (Sayreville), 5:17.

132: Hunter Guzman (South River) p. Louis La Rocca (East Brunswick), 4:46; Jacob Catalano (Woodbridge) d. Anthony Allegro (Old Bridge) 2-0; John Santiago (North Brunswick) p. Brandon Cmil (Carteret) 0:32; Jeffery Reyes (Highland Park) p. Dylan Jensen (Bishop Ahr) 3:25; D’Angelo Morales (Perth Amboy) p. Riley O’Neill (South Brunswick) 2:48;

Tyler Jacobs (Spotswood) d. Tom Annarumma (Metuchen) 4-2 OT.

138: Keaton Weidmaier (Metuchen) p. Alexander Smith (Spotswood), 0:56; Vraj Patel (J.P. Stevens) d. Lane Ackerman (North Brunswick), 7-5 OT; Christian Pinto (New Brunswick) d. Christian Smith (South Brunswick), 10-6; Jhon Botero (Edison) d. Leandro Santos (South River), 10-5; David Laureta ( East Brunswick) d. Asadi Shakur (Carteret), 12-11.

145: Dan Colon (South River) p. Cullen McArdle (North Brunswick), 3:05;  Harrison Cosentino (East Brunswick) d. Ish Zubairu (Highland Park), 3-1;  PJ Pascalli (J.F. Kennedy) t.f. Elhussain Bachir (Colonia), 19-4 (5:24);  Dylan Taillefer (Sayreville) d. Jamil Angeles (Perth Amboy), 13-6; Stephen Piszar (Monroe) p. Jordan Gosdick (Metuchen), 1:41.

152: Joe Lee (East Brunswick) p. Christain Dulin (Metuchen), 5:09; Jonah Beberman (Highland Park) p. Rob Desantis (Bishop Ahr), 1:28; Brandon Grover (Spotswood) p. Johan Reyes (North Brunswick), 4:55; Brian DiBartolo (South Brunswick) m.d. Bryan Leigh (Carteret), 11-0; Adalphi Jimenez (Perth Amboy) d. Kirk Ianni (Edison), 8-2.

160: Chancellor Cooper (Old Bridge) p. Joe Kowalski (South River), 2:50.

170: Willie Nunez (Monroe) p. Anthony Lembo (Metuchen), 0:21; Oscar Santiago (Old Bridge) p. Mike Gedevani (Middlesex-Dunellen), 2:42; Mina Meshrinky (East Brunswick) p. Devin Merle (Bishop Ahr), 1:01.

182: Joe DelVecchio (Middlesex-Dunellen) p. Jonathan Nunez (Metuchen), 2:40; Dean Escobar (Edison) d. Alejandro Reyes (South River), 4-1; Kerolos Danyal (East Brunswick) d. Anthony Siekle (J.F. Kennedy), 13-9.

195: Matt Devito (Monroe) d. John Helstowski (North Brunswick), 5-0; Paul Kim (J.P. Stevens) p. Agustin  Delvalle (Sayreville), 0:23; Damien Ruiz (East Brunswick) receives a bye; Chris Carpio (Old Bridge) p. Chris Jose (Perth Amboy), 5:03.

220: Yousef Elhalaka (Spotswood) inj. def. Mike Nui (Bishop Ahr), 1:00; Tavaugn Gomez (North Brunswick) p. Alex Bianchini (Metuchen), 3:11.

285: Chris Finklin (Piscataway) d. Julio Gonzalez (South Plainfield), 3-2; Alex Bollin (Middlesex-Dunellen) d. Alexis Olvera (East Brunswick), 3-1; Spencer Johnson (J.P. Stevens) p. Jimmy Stewart (South River), 1:47.

PREQUARTER-FINALS

106: Troy O’Connor (Middlesex-Dunellen) p. Arun Chezian (Metuchen), 3:48; Nick DePalma (Monroe) p. Michael O’Brien (Edison), 4:37; Jake Wiatroski (Old Bridge) p. Jakub Rokita (J.F. Kennedy), 1:44; Joe Pacheco (Perth Amboy) p. Orlando Bonilla Jr. (New Brunswick), 3:09;

Liam Burke (Highland Park) d. Xavier Laracuente (Woodbridge), 5-4; Joe Heilmann (South Plainfield) p. Jonathan Lamprecht (South Brunswick), 2:22; Dave Loniewski (Bishop Ahr) p. Gurpreet Singh (Carteret), 0:35; Mitch Polito (East Brunswick) p. Sean Lambert (Colonia), 0:34.

113: Frank Roman (Sayreville) m.d. Yehia Mosaad (Woodbridge), 9-0; Tom Dinger (Middlesex-Dunellen) p. Nick Minikel (East Brunswick), 3:01; Mike Botte (Old Bridge) p. Michael Rodriguez (Edison), 0:26; Mathew Castimore (South Brunswick) d.  Robert McEvoy (Piscataway), 7-3; Justin Justiniano (Perth Amboy) d.  Mike Bilardo (Monroe), 7-2; Gaven Ringwood (Bishop Ahr) t.f. Julian Arteaga (Colonia), 17-2 (5:59); Mohammad Dhillo (Carteret) t.f. Connor Platt (Spotswood); 16-1 (2:33); Jake Giordano (South Plainfield) p. Liam Walker (Metuchen), 1:29.

120: Christian Vazquez (Colonia) d. Jamari Lake (J.P. Stevens), 8-7; Ryan DuHamel (South Plainfield) p. Anthony DeGiglio (Carteret), 0:59; Aaron Coleman (J.F. Kennedy) p. Steve Ta (Middlesex-Dunellen), 3:49; Norberto Torres (Perth Amboy) t.f. Roger Sheffmaker (South Brunswick), 16-1 (4:44); Joey Brucato (Woodbridge) p. Chris Little (Metuchen), 0:50; Julian Burke (Edison) d. Trevor Mastorio (Sayreville), 5-3 OT; Stephen Nadera (Old Bridge) p. Simori Simon (Bishop Ahr), 1:50; Mark Schleifer (East Brunswick) p. Eric Valentine (Piscataway), 0:53.

126: Aron Wright (Piscataway) d. Mark Pacheco (South River), 14-8; Alexis Soriano (Perth Amboy) t.f. Ricardo Sanchez (New Brunswick), 15-0 (5:37); Jacob Painton (South Plainfield) p. Muavia Ahsan (Carteret), 1:41; Nick Lombard (Monroe) p. Matt Sternesky (Colonia), 5:02; Ryan Naiduk (Edison) m.d. Carlos Lopez (Middlesex-Dunellen), 16-2; Dylan O’Connor (Bishop Ahr) p. Chris Kwok (Metuchen), 1:00; Jack Quinn (Woodbridge) m.d. Dylan Ur (Old Bridge), 9-0; Alec Gleason (East Brunswick) p. Michael Gelberg (J.P. Stevens), 1:01.

132:  Joe Sacco (South Plainfield) t.f. Yoscar Diaz (New Brunswick), 16-0 (3:10); Alex Coelho (Sayreville) p.  Abhishek Singh (J.P. Stevens), 3:14; Robert Cleary (Edison) p. Hunter Guzman (South River), 0:21; Ryan Craver (Monroe) d. Jacob Catalano (Woodbridge), 5-4;Victor Torres (J.F. Kennedy) t.f. John Santiago (North Brunswick), 19-4 (4:45); Bob Dinger (Middlesex-Dunellen) winner by forfeit; D’Angelo Morales (Perth Amboy) p. Nasir Morris (Piscataway), 2:11; Luke Pero (Colonia) p. Tyler Jacobs (Spotswood), 0:54.

138: Michael Lopez (Perth Amboy) p. David Lee (J.F. Kennedy), 1:03;  Hunter Kiraly (Woodbridge) p. Vito Dorio (Sayreville), 5:30; Keion Cherry (Colonia) p. Jeff Schwartz (Bishop Ahr), 1:19; Jeff Johnson (Middlesex-Dunellen) p. Keaton Weidmaier (Metuchen), 3:37; Nezzar Dimes (Old Bridge) p. Vraj Patel (J.P. Stevens) 0:17; Tyler Underwood (Piscataway) p. Christian Pinto (New Brunswick), 0:56; Don Albach (Monroe) p. Jhon Botero (Edison), 1:05; Kyle Bythell (South Plainfield) p. David Laureta (East Brunswick), 0:38.

145: Chris Dessino (Middlesex) d. Ishmael Pitts(Carteret), 4-2; Jeff Plungis (South Plainfield) p. Dale Alvarez (Woodbridge), 2:22; Matt Jasinski (J.P. Stevens) d. Shea Obado (Spotswood) 6-2; John Sheedy (Bishop Ahr) p. Dan Colon (South River), 2:27; Peter Tomasino (Edison) d. Harrison Consentino (East Brunswick), 10-3; TJ Angstadt (Old Bridge) m.d. PJ Pascalli (J.F. Kennedy), 11-0; Nick Daza (South Brunswick) m.d. Dylan Taillefer (Sayreville), 10-0; Jordan Cooke (Piscataway) p. Stephen Piszar (Monroe), 1:00.

152: Joseph Hatcher (Piscataway) p. Joe Lee (East Brunswick), 0:39; Bryan Velasquez (Middlesex-Dunellen) d. Johnny Valdez (J.F. Kennedy), 4-3*; Marquan Payne (Woodbridge) p. Jonah Beberman (Highland Park), 3:24; Quinn Ciesielski (South River) d. Brandon Grover (Spotswood), 10-3; Dan Hedden (South Plainfield) won by forfeit; Paul Vargas (J.P. Stevens) p. Zach Farawell (Colonia), 1:57; Steve McCann (Monroe) p. Yarinel Peralta (New Brunswick), 4:40;  Xavier Jenkins (Old Bridge) inj. def. Adalphi Jimenez (Perth Amboy), 2:40.  *J.F. Kennedy had one team point deducted.

160: Bryan McLaughlin (Woodbridge) p. Chancellor Cooper (Old Bridge), 0:51; Zarak Jehan (Carteret) p. Kyle Wavro (Sayreville), 3:26; Giovanni Magee (J.F. Kennedy) inj. def. Adisesh Yeragudi (South Brunswick), 0:20; Nick DiFrancesco (South Plainfield) p. Robert Firestone (Edison), 1:47; Jared Parisen (Monroe) p. Derek Shaprio (Metuchen), 0:55; Jeffrey Garcia (New Brunswick) p. Rahul Konala (J.P. Stevens), 3:04; Matt Miskanic (East Brunswick) p. Michael LeRoy (Spotswood), 3:10; Michael Petite (Piscataway) p. Nick Jensen (Bishop Ahr), 0:29.

170: Eliias Vega (Carteret) p. Willie Nunez (Monroe), 1:42; Nick Recine (Piscataway) p. Matthew Johnson (Edison), 2:08; Kenny Abode (North Brunswick) m.d. John Slover (South Brunswick), 9-1; Elyas Azouzi (Woodbridge) p. Jonathan Ramirez (Spotswood), 0:44; Sean Aston (J.F. Kennedy) p. Oscar Santiago (Old Bridge), 1:22; Sam Marshall (J.P. Stevens) p. Eli Jacobs-Perez (Highland Park), 0:38; Kyle Baszak (South River) p. Josh Garrett (Sayreville), 1:30; Chris Maszczak (South Plainfield) p. Mina Meshrinky (East Brunswick), 3:15.

182: Christian Gonzalez (South Plainfield)  p. Joe DelVecchio (Carteret), 0:11; Demetrius Ruiz (Carteret) m.d. Elijah Pitt-Goodson (Piscataway), 8-0; Zack Cottrell (Woodbridge) p. Kaylon Bradley (Monroe), 5:47; Tyler Lewis (Sayreville) p. Donald Shaffer (Spotswood), 5:42; Frankely Rosario (New Brunswick) p. Dean Escobar (Edison), 0:48; Josh Escalante d. Gustavo Palacio (South Brunswick), 7-5; Joe Schenck (Perth Amboy) p. Christian Irizarry (Colonia), 4:37; Andrew Brazicki (Bishop Ahr) p. Kerolos Danyal (East Brunswick), 2:34.

195: Anthony Maloney (Metuchen) p. Matt Devito (Monroe), 2:34; Christopher Cuevas (Edison) m.d. Sammy Rogers (Piscataway), 14-6; Max Rhoden  (South Brunswick) inj. def. Dylan Boyton (Highland Park), 5:40; Vinny Zecchino (Woodbridge) p. Paul Kim (J.P. Stevens) 5:08; Farhan Khan (Carteret) p. Damien Ruiz (East Brunswick), 1:37*; Mike Desantis (Bishop Ahr) inj. def. Carlos Martinez (J.F. Kennedy), 5:11; Ryan Marston (South Plainfield) d. Javon Mercado (New Brunswick), 2-0; Kevin Ambicki (Middlesex-Dunellen) m.d. Chris Carpio (Old Bridge), 11-0. *East Brunswick had one team point deducted.

220:  Jack Sweeney (Middlesex-Dunellen) p. Yousef Elhalaka (Spotswood), 0:51; Jonathan Collazo (Perth Amboy) p. Grayson Ciesielski (South River), 0:47; Sidney Pierre (Woodbridge) t.f. Xavier Valentin (New Brunswick), 15-0 (5:30); Nick Goff (Monroe) p. Taylor Tiongson (East Brunswick), 2:24; Dan Makagon (Old Bridge) p. Abrar Sheikh (Carteret), 1:06; Guesseppi Castanza (J.F. Kennedy) p. Adam Abduelal (Colonia), 1:07; Josh Hypolite (South Brunswick) d. Benedict Arthur (Sayreville), 5-2; Zach Delvecchio (South Plainfield) p. Tavaugn Gomez (North Brunswick), 0:17.

285: Anthony Porcaro (Sayreville) p. Chris Finklin (Piscataway), 1:58; Lou Ceras (Monroe) d. Ramiro Osuna Jr. (New Brunswick), 1-0; Jose Caceres (Perth Amboy) p. Paul Juran (Colonia), 3:10; Cristian Cardosa (J.F. Kennedy) p. David Pierre (Carteret), 1:16; Joseph Maloney (Metuchen) p. Alex Bollin (Middlesex-Dunellen), 4:13; Dakota DeSantis (Old Bridge) p. Anthony Villavincencio (Bishop Ahr), 1:59; Dean Elmenayer (South Brunswick) d. Jack Karvaski (Edison), 8-5 TB; ALex LaGrippo (Woodbridge) p. Spencer Johnson (J.P. Stevens), 1:04.