SPARTA, NJ -The Underclass Awards are usually presented in a morning ceremony in the high school media center.  Usually parents are present as students are recognized for academic and exemplary achievement in each department and many subjects for members of the freshmen, sophomore and junior class. 

Other students received guidance department awards; honors and recognition from outside organizations and colleges. This year outstanding freshmen, sophomores and juniors received certificates at home, where they had been doing their studies for most of the spring.

English

Sign Up for Sparta Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

  • 9th grade English –Samantha DiSanti
  • 10th grade English – Kavya Kamath
  • 11th grade English – Sophie Reigembal

Mathematics

  • 9th grade Honors Geometry – Sofia Ilardi
  • 10th grade Honors Precalculus – Kavya Kamath
  • 11th grade CP Algebra 2 – Emily Fitzgerald

Mathematics Computer Programming

  • 9th grade Computer Programming 2 - Catelina Kollar
  • 10th grade Honors Computer Science (STEM) – Sarah Bargfrede
  • 11th grade AP Computer Science Akshat Iyer

Science

  • 9th grade Honors Physical Science – Ryan McEllen
  • 10th grade AP Biology –Kavya Kamath
  • 11th grade AP Chemistry – Robert Scott

Social Studies

  • 9th grade World History CP – Emily Kruger
  • 10th grade US History I CP – Norah Monaghan
  • 11th grade US History II CP- Gianna Gorvan

World Language

  • 9th grade Russian – Sebastian Gomez
  • 10th grade Spanish 3 – Nathan Miller
  • 11th grade German 4 Honors – Kelly Zurowski

Business and Marketing

  • 9th grade Marketing and Management – Emily Kruger
  • 10th grade Marketing Application – Nicholas Ventresca
  • 11th grade Advanced Marketing – Andrew Venizelos

Music

  • 9th grade Treble Choir – Julia Kadar
  • 10th grade Honors Wind Ensemble – Elizabeth Sheeran
  • 11th grade Honors Philharmonic Orchestra – Akshat Iyer

Art

  • 9th grade Introduction to Drawing and Painting -  Tristan Jennings
  • 10th grade Introduction to Sculpture – Grace McDonough
  • 11th grade Advanced Drawing and Painting – Julia McEllen

Technology, Career and Consumer Science

  • 9th grade Exploring Culinary Arts – Justin Rodriguez
  • 10th grade Digital Graphic and Design and Web Design – Isabella Verdesco
  • 11th grade Broadcast Journalism 1 – Riley Maldonado

Physical Education

  • 9th grade physical education – Sebastian Gomez
  • 10th grade physical education – Louis Torres
  • 11th grade physical education – Lauren Matus

Health

  • 9th grade health – Shannon Ferguson
  • 10th grade driver’s education – Jack Maraziti
  • 11th grade health – Sophie Regiembal

Scholar Athlete  11 grade Tennis and Lacrosse - Jenna Bargfrede

Principal Award

  • 9th grade – Jack Hill
  • 10th grade – Joe Byrnes
  • 11th grade – Sophie Regeimbal

Underclass Awards presented by Guidance

  • University of Rochester Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award – Sawson Srour
  • University of Rochester George Eastman Young Leaders Award – Liam Rust
  • University of Rochester Bausch & Lomb Honorary Science Award – Kristen Bradish
  • University of Rochester Xerox Award for Innovation and Information – Olivia Grialt
  • Eisenhower Leadership – Kyle Neuwirth
  • Wells College 21th Century Leadership Award – Vincent Apostolico, Andrew Venizelos
  • Rochester Institute of Technology Computing Medal – Akshat Iyer, Jenna Bargfrede
  • Rochester Institute of Technology Innovation and Creativity Award – Nicholas Furnari, Alyssa Lasko
  • Hugh O’Brian Youth Leadership Award – Despina Tsamadias
  • Future Health Care Workers Shadow Day – McCall Manning
  • Rensselaer Medal – Jenna Bargfrede
  • Clarkson University Award – Lauren Matus, Kelly Zukowski
  • Wilkes University Colonel Emerging Leadership Award – Alexandra Gerb, Bhakiva Dawar
  • American Legion Boy’s State – Kyle Neuwirth, Thomas Dean, Andrew Venizelos
  • American Legion Girl’s State – Jenna Blandina, Mia Katherine Zincio
  • New Jersey Governor’s School of Engineering and Technology – Akshat Iyer
  • New Jersey Governor’s School in the Sciences – Kelly Zukowski

New Jersey Scholars

  • 9th grade – Zoe Squashic
  • 10th grade – Meilssa Schweizer
  • 11th grade - Mikayla Flanz

Overall Guidance AwardsBhavika Dawar and Jamie Rubin