SPRINGFIELD, NJ – On Sunday, the Jonathan Dayton boys and girls track teams participated in the Central Jersey Group 1 Sectional in Toms River, New Jersey.  The girls team finished eleventh. 

Coach VanDuersen said, “The Central Jersey Group 1 section is most likely the strongest section for our school size. We did have some strong performances despite the fact that we have such a young group.  We also experienced a little bit of bad luck in some of the events, but it's important for the kids to know that these things happen in races.  They gained important experience yesterday.  Our girls relay qualified for the Group 1 State Championships and they'll compete on Friday February 17th. As the season closed for most of the student-athletes, I think the kids are excited about what could be a very promising spring.”

Here are the results of the girls’ events:

Sign Up for E-News

Girls 55 Meter Dash Group 1

Place   Student                Grade          Result

21      Flood, Sheila          10             8.53

22      Charlton, Alicea       11             8.58 

22      Stewart, Destini       10             8.58  

Girls 400 Meter Dash Group 1

25      Flood, Sheila          10             1:11.89  

28      Micolta, Jessica       11             1:12.59  

29      Charlton, Alicea       11             1:13.17  

Girls 800 Meter Run Group 1

16      Servello, Carina       10             2:47.15

19      Pleva, Sophie          11             2:56.69

Girls 1600 Meter Run Group 1

16      Hochreiner, Emily      12             6:15.97 

Girls 55 Meter Hurdles Group 1

Preliminaries

10      Micolta, Jessica       11             11.41

13      Ventisette, Justin     11             11.62

Girls 4x400 Meter Relay Group 1

6    Jonathan Dayton 'A'                         4:54.06      

     1) Micolta, Jessica 11         2) Pleva, Sophie 11          

     3) McKenna, Isabella 10        4) Servello, Carina 10        

Girls High Jump Group 1

--      Servello, Carina    10                4-03.00           

--      Stewart, Destini    10                4-06.00           

Girls Shot Put Group 1

15      Pleva, Sophie       11                22-08.50 

Here are the results of the boys’ events:

Boys 55 Meter Dash Group 1

Preliminaries

Place   Student                Grade          Result

10      Gragg, Mark            12             6.99  

16      Mooney, James          9              7.30  

18      Riley, Sean            10             7.63  

Boys 400 Meter Dash Group 1

14      Gragg, Mark            12             56.60  

20      Mooney, James          9              58.72    

23      Riley, Sean            10             1:01.26    

Boys 800 Meter Run Group 1

16      Mestanza, Fabian       11             2:11.03  

23      Tiu, James             10             2:20.26  

26      Giambattista, Hora     11             2:24.00  

Boys 1600 Meter Run Group 1

14      Cohen, Adam            10             5:01.02 

22      DeJohn, Kyle           12             5:17.07 

26      Absarulislam, Jibr     10             5:24.24 

Boys 3200 Meter Run Group 1

18      DeJohn, Kyle           12             11:20.30 

19      Absarulislam, Jibr     10             11:51.73 

Boys 55 Meter Hurdles Group 1

Preliminaries

10      Gragg, Mark            12             6.99     

16      Mooney, James          9              7.30  

18      Riley, Sean            10             7.63  

Boys 4x400 Meter Relay Group 1                            3:52.13

7     1) Tiu, James 10               2) Ehly, Justin 12           

      3) Mooney, James 9             4) Gragg, Mark 12            

Boys High Jump Group 1

8       Ehly, Justin           12             5-02.00 

Boys Shot Put Group 1

11      Calderon, Michael      11             35-08.75