EGG HARBOR TWP - The Southern Regional Wrestling team led by Conor Collins, Jason Scerbo and Robert Woodcock represented the Rams at the Region Eight NJSIAA Championships on Saturday.

Collins, Scerbo and Woodcock took the individual championship in their weight class. Two Rams took second place,  JT Cornelius and Eddie Hummel.  Three Rams took fourth place, Matt Breilmeier, Cole Velardi and Ben LoParo. 

That is an amazing eight wrestlers going to the State Championships in Atlantic City next week. Congrats to the Southern Rams on a great season. 

Sign Up for Stafford/LBI Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

Region Eight Finals

170

#1 Jacob Rodriguez (Clayton) d. #2 George Rhodes (Absegami)  12-6

182

#1 Noah Putney (Clayton) d. #2 Kevin Pandorf (Kingsway)  11-6

195

#1 Mike Misita (St Augustine) p. #2 Marcus Hebron (Lower Cape May)  1:30

220

#1 Zane Coles (Pitman) d. #2 Tom Goetz (Gateway)  3-2

Hwt

#1 Griffin Jackstadt (Barnegat) d. #2 JT Cornelius (Southern)  3-2

106

#3 Conor Collins (Southern) d. #1 John Hildebrandt (Williamstown)  5-0

113

#1 Ty Whalen (Clearview) md. #3 Brady Conlin (Williamstown)  8-0

120

#1 Jayson Scerbo (Southern) d. #3 Jaden Hinton (Clayton)  9-4

126

#1 McKenzie Bell (Kingsway) tf #6 Paul Labonne (Woodstown)  18-1 3:18

132

#1 Matt Hoelke (Highland) d. #2 Jake Gentile (Kingsway)  6-4 SV

138

#2 Hunter Gandy (Woodstown) d. #1 Eddie Hummel (Southern)  8-2

145

#1 Dakota Morris (Kingsway) d. #2 Tim Spatola (Delsea)  6-3

152

#1 Jurius Clark (Highland) d. #3 David DiPietro (Kingsway)  7-6

160

#1 Robert Woodcock (Southern) md. #3 Braydon Castillo (Lower Cape May)  9-1

 

 

 

REGION 8 Third PLACE

106

#2 D'Amani Almodovar (St Augustine) d. #4 Hogan Horsey (Oakcrest)  4-0

113

#8 Hunter Horsey (Oakcrest) p. #5 Sean Cowan (Absegami)  5:14

120

#5 Joey Miranda (Kingsway) d. #4 Ethan Wilson (Washington)  3-2 TB1

126

#4 Taylor Robinson (Williamstown) d. #5 Matt Brielmeier (Southern)  6-4

132

#6 Brock Zurawski (St Augustine) p. #9 Travis Brown (Pinelands)  4:24

138

#6 Ken Sherman (Holy Spirit) d. #4 Ryan Figueroa (Hammonton)  6-5

145

#4 Nick Flamma (Washington) d. #5 Brett Buckingham (Highland)  9-5

152

#2 Jared Schoppe (Delsea) d. #7 Cole Velardi (Southern)  5-2

160

#4 Alex Marshall (St Augustine) md. #5 Asa Walton (Delsea)  12-0

170

#9 Alexi Giordano (St Joseph-Hammonton) d. #4 Mike LaRosa (Washington)  9-4

182

#4 Nick Marshall (St Augustine) md. #5 Ben LoParo (Southern)  15-5

195

#5 Mikal Taylor (Absegami) d. #3 Thomas Sherlock (Williamstown)  4-3

220

#3 Tony Thompson (Buena) d. #6 Joshua Ortiz (Highland)  8-6 SV

Hwt

#7 Jack Dunn (Washington) d. #3 Nick Sannino (Ocean City)  8-6