PHILLIPSBURG, NJ - In 1851, John Babsone Lane Soule told young folks to "Go West...," a statement that was later immortalized by Horace Greeley and woven into the concept of Manifest Destiny.

The Summit High School Speech and Debate Team, which knows a few things about manifesting their talents when traveling, headed west on I-78 and, when they returned, brought back with them yet another piece of silverware for the Kent Place Boulevard campus' trophy case.

The Hilltoppers claimed the First Place Sweepstakes crown at the Phillipsburg High School Tournament. producing 32 finalists and eight first-place wins. The Summit novice team members delivered a mighty showing, with several earning finalist spots in Varsity events, which will qualify those 07901ers -- and all Summit finalists -- for the State Championship in March of 2018.

Sign Up for E-News

Phillipsburg Tournament finalists included:

Varsity Public Forum Debate

James Cho and Abby Brandt - First Place

JV Public Forum Debate

Eray Sabuncu and Alex Supran - Sixth Place

Declamation

Charlotte Girouard - Fifth Place

Novice Poetry

Gracie Beardsley - First Place

Novice Prose

Gracie Beardsley - First Place

Diana Drohan - Fourth Place

Annaliese Dow - Fifth Place

Varsity Congress

Claire Goudreau - Finalist

Christina Guo - Finalist

Ben Schachter - Finalist

Novice Student Congress

Lauren Landis - Fifth Place

Dramatic Interpretation

Harry Saroff - First Place

Jeremy Shultz - Third Place

Jayson Cahillane - Fifth Place

Greta Morgan - Sixth Place

Lara Blomfield - Top Non-Advancing Novice

Humorous Interpretation

Harry Saroff - First Place

JJ Stewart - Fifth Place

Tim Erday - Sixth Place

Caroline Collins and Noah Jay - Joint Top Non-Advancing Novices

Impromtu Speaking

Ryan Colon - Third Place

Duo Interpretation

Robbie Hoecker and David Staub - Second Place

Josh Daley and Juliette Gringeri - Sixth Place

Improvisational Acting

Michael Polivko - Second Place

Iain Alvidrez - Third Place

Beatrice Halper - Fourth Place

Informative Speaking

Ethan Zucker - Second Place

Oral Interpretation

Annie Milsten - First Place

Elizabeth Maloney - Second Place

Original Oratory

Ryan Colon - First Place

Rena Gabber - Top Non-Advancing Novice

Program Oral Interpretation

Annie Milsten - First Place

Sam Sirabian - Third Place

Juliet Huneke - Fourth Place

Maddie Lumelleau - Fifth Place