BASKING RIDGE, NJ - The Summit High School Speech and Debate team continued its trophy haul with a performance that generated 32 finalists and produced 10 first place finishes at the Ridge High School tournament, the largest event of the season featuring a field of 50 schools and more than 700 entrants.

Individual honors included:

Varsity Public Forum Debate

Sign Up for E-News

Tim Ritter and Kelsey Kennedy - First Place
James Cho and Emma Cohron - Fourth Place
Alisha Kewalramani & Rachel Schwartz - Fifth Place

Junior Varsity Public Forum Debate

Abby Brandt & Angeli Li - First Place

Novice Public Forum Debate

Alex Supran & Eray Sabuncu - First Place
Carly Noble & Elizabeth Offer - Fifth Place

Radio Speaking

Keegan McManus - First Place
Iain Alvidrez - Third Place
Elizabeth Maloney - Fourth Place
Tim Erday - Fifth Place
Matt Colon, David Staub - Semifinalists

Programmed Oral Interpretation

Stefania Valera - First Place
Grace Milsten - Second Place
Kimberly Lee - Third Place
Gerard Apruzzese - Sixth Place
Kerry Kovar - Seventh Place

Original Oratory

Matthew Colon - First Place
Surina Gupta - Fifth Place
Jeremy Shultz, Ryan Colon - Semifinalists
Ryan Colon - First Place, Novice Finals

Oral Interpretation

Stefania Valera - First Place
Alexa Carlson - Fourth Place
Gerard Apruzzese, Greta Morgan, Sarah Competiello, Juliet Huneke, Sam Sirabian, David Staub - Semifinalists
Sam Sirabian - Second Place, Novice Finals
David Staub - Third Place, Novice Finals

Improvisational Acting

Matt Wilson - First Place
Cate Esposito - Third Place
Will Sanyour - Fourth Place
Bella Anidjar, Romiere Horace - Semifinalists
Beatrice Halper - First Place, Novice Finals
Romiere Horace - Fourth Place, Novice Finals

Humorous Interpretation

James Badenhausen - First Place
Bella Anidjar - Third Place
Annika Carlson - Fourth Place
Cate Esposito - Fifth Place
Erin Manion, Beatrice Halper - Semifinalists
Iain Alvidrez - First Place, Novice Finals
Beatrice Halper - Second Place, Novice Finals
Tim Erday - Third Place, Novice Finals

Duo Interpretation

Annika Carlson & Alexa Carlson - Second Place
Grace Milsten & Hope Kovera - Third Place
Erin Manion & Zack Olson - Fourth Place
Harry Saroff & Cooper Daley - Fifth Place

Dramatic Interpretation

Kimberly Lee - First Place
Zack Olson - Fifth Place
Hope Kovera, Keegan McManus - Semifinalists

Student Congress

Miles Bergman - Finalist

Declamation

Isabella Leonard - Semifinalist and Second Place, Novice Round