PHILLIPSBURG, NJ - They came, they debated, they dominated.

The Summit Speech and Debate team surged to a First Place Sweepstakes victory by a whopping 50 points at the Phillipsburg High School, their  first local tournament of the season.

The team took home 40 individual trophies and several top non-advancing novice medals.

Sign Up for Summit Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

Trophy-winners included:

Public Forum Debate

Varsity

Pierce Baldacci and Jeremiah Cohn - first place

Jack Quinn and Jeff Fowler - second place

Junior Varsity

Claire Guo and Maddie Demm - third place

Giulia Guzzinati and Natalie Peralta - sixth place

Novice

Sofia Fu and Lydia Boubendir - third place

Jessica Li and Ravi Naidu - sixth place

Declamation

Ed Vela - sixth place

Dramatic Interpretation

Caroline Abut - first place

Maddie Lumelleau - fourth place

Jayson Cahillane - fifth place

Gracie Beardsley - sixth place

Ella Szabados - Top non-advancing novice

Duo Interpretation

Iain Alvidrez and Tim Erday - first place

Thea Rind and Jake Model - fourth place

Matt Hecker and Zachary Siegel - fifth place

Sydney Veloso and Ella Grainger - sixth place

Chris Wohl and James Erday - Top non-advancing novice(s)

Humorous Interpretation

Iain Alvidrez - second place

Anna Sullivan - third place

Lissette Green - fourth place

Beatrice Halper - fifth place

Tim Erday - sixth place

Charlie Zucker - Top non-advancing novice

Impromptu Speaking

Ryan Colon - second place

Ethan Zucker - third place

Kathleen Landis - fourth place

Matt Hecker - fifth place

Improvisational Acting

Lissette Green - second place

Beatrice Halper - third place

Alex Gallegos - fourth place

Josh Moore - Top non-advancing novice

Informative Speaking

Brett Colon - second place

Eli Markowitz - third place

Matt Polo - fourth place

Oral Interpretation

Elizabeth Maloney - first place

Caroline Collins - second place

Ella Grainger - fourth place

Summer Cullen - fifth place

Original Oratory

Juliette Gringeri - fourth place

Aarav Gupta - fifth place

Molly Duff - Top non-advancing novice

Program Oral Interpretation

Gracie Beardsley - first place

Maddie Lumelleau - second place

Elizabeth Maloney - third place

Charlotte Butler - seventh place