CEDAR GROVE, NJ — Robert Szpila of Fairfield, Evan Stuart Marshall of Roseland and Lynne Palmer of West Caldwell were among the 20 Essex County artists who received awards in the annual Essex County Senior Citizens Juried Art Show. The seniors were recently honored during a ceremony at the Robert O’Toole Community Center in Essex County Cedar Grove Park in Cedar Grove.

Szpila received first place in the professional photography category for “Henge;” Marshall received first place in the professional mixed media category for “Cosmos” and second place in the professional acrylic category for “The Shallows;” and Palmer received second place in the professional oil category for “Raoul Wallenberg Bridge” and second place in the professional watercolor category for “Guida’s Bowl.”

Szpila and Marshall’s pieces are currently on display at Meadow Lakes Senior Living in East Windsor, and the three are pictured above with Essex County Executive Joseph DiVincenzo, Jr.  The county executive congratulated the winners and all of the artists who participated in this year’s art show.

Sign Up for E-News

“The talent displayed by our senior artists is truly amazing and the artwork is inspiring,” said DiVincenzo. “Essex County has a thriving fine arts community and our Senior Art Show enables our older residents, both professionals and non-professionals, to display their original creations where the public can see them. This is an excellent event for us to promote the arts and inspire our residents to use their talents.”

The Essex County Senior Art Show and Exhibit was open to all professional and non-professional artists ages 60 and older.

Artwork was judged on originality, composition, style, quality and creativity. Seniors whose artwork was awarded first place are automatically entered into the NJ Senior Citizens Art Show, which were put on display on Friday, Sept. 21 at Meadow Lakes Senior Living in East Windsor and will remain there until Oct. 25. Viewing hours are Monday to Saturday from 10 a.m. to 4 p.m.

The other local artists and the awards they received were announced as follows:

Bloomfield

  • Mary Howe received first place in the professional acrylic category for “Abstract Number 1.”
  • Janis C. Lee received first place in the non-professional photography category for “Winter Daylight” and second place in the non-professional sculpture category for “Candle on the Green.”

Cedar Grove

  • Jane Ballinger received first place in the professional watercolor category for “Blue Sky Approaching.”
  • Richard Hanifan received first place in the non-professional drawing category for “Barn Hoops.”
  • Raymond Kowalski received second place in the non-professional watercolor category for “Snug Harbor.”
  • Roseann Martin received first place in the non-professional watercolor category for “The Early Bird.”
  • Marie Matarazzo received second place in the non-professional drawing category for “Turkish Woman” and first place in the non-professional pastel category for “The Old Mill Stream.”

East Orange

  • Lester James Johnson received second place in the professional sculpture category for “Quad Shape Sphere in a Gage.”

Irvington

  • Cassandra Daniels received second place in the non-professional acrylic category for “A Matrix of Pussy Willows.”

Livingston

  • Sheila Writt received first place in the non-professional oil category for “Abstract Garden.”

Maplewood

  • Nila M. Pusin received first place in the non-professional sculpture category for “Saint Francis.”

Montclair

  • Steadman D. Channer received first place in the professional oil category for “The Blue Vase.”
  • Miriam Sampson received second place in the non-professional photography category for “Dancing Tulips in the Rain.”

Newark

  • Juan Gueria received first place in the non-professional mixed media category for “Seclusion.”

Nutley

  • Anthony J. Andolino, Sr. received first place in the non-professional acrylic category for “Watermill” and second place in the non-professional mixed media category for “Cable Car.”

Parsippany

  • Chas Palminteri received first place in the professional sculpture category for “Nevel Tech.”

South Orange

  • Cindy Wolf received second place in the professional mixed media category for “Dream a Little Dream.”