NORTH CALDWELL, NJ - The West Essex High School boys’ track and field team won the North 2, Group 2 State Sectional Championship by tying the host team, Bernards High School, and finishing one point ahead of Parsippany High School. This was the second championship in school history, with the last one coming 39 years ago in 1976 with coach Larry Yarish at the helm. 

The meet came down to the last event, the 4 x 400 Meter Relay, where the Knights won over Parsippany High School by a mere .39 seconds, breaking their own school record in the process.

In all, the Knights won four individual events, including the 400 Meter Hurdles; 400 Meter Dash, where they went first and second; the 4 x 100 Meter Relay, where they repeated as state sectional champions; and the 4 x 400 Meter Relay. In addition, the team had two athletes tie for second place in the High Jump, a third- and fifth-place finish in pole vault, and a fifth-place finish in both the 100 Meter Dash and 110 Meter High Hurdles. 

Sign Up for E-News

"This is an incredible accomplishment for our school district, a statement about the character and ability of our coaches, and a great tribute to the athletes who maintained tremendous focus, and worked tirelessly under less than ideal conditions to achieve what was once thought to be unattainable," Coach Emering said. "The girls’ team also had a fantastic meet with place winners who are now headed for the Group 2 State Championships this weekend."

Emering also said that he wanted to thank the Administrators, West Essex Regional Board of Education and most importantly the Athletic Department for continuous support.

"It is a supreme honor to represent these athletes," he said.  

KNIGHTS TRACK AND FIELD WINNERS—BOYS AND  GIRLS

NJSIAA North 2 Group 2 State Sectional Champions

  • Anthony Steets - 400 Meter Hurdles
  • Liam Fost - 400 Meter Dash
  • Farukh Bhatti - 4 x 100 Meters
  • Isaiah Rodriguez 4 x 100 Meters
  • Lenny Mendola - 4 x 100 Meters
  • Liam Fost - 4 x 100 Meters
  • Anthony Steets - 4 x 400 Meters           
  • Isaiah Rodriguez - 4 x 400 Meters
  • Lenny Mendola - 4 x 400 Meters
  • Liam Fost - 4 x 400 Meters

NJSIAA North 2 Group 2 State Sectional - Second Place

  • Alexa Alhout - Long Jump
  • Anthony Steets- High Jump
  • Isaiah Rodriguez - High Jump
  • Lenny Mendola - 400 Meter Dash

 NJSIAA North 2 Group 2 State Sectional - Third Place

  • Jake Smith - Pole Vault

NJSIAA North 2 Group 2 State Sectional - Fourth Place

  • Stephanie Wolfer - Javelin
  • Hailey Blum - 200 Meters
  • Hailey Blum - 4 x 100 Meters
  • Kristin Barth - 4 x 100 Meters
  • Alexia Perez - 4 x 100 Meters
  • Isabella Schmidt - 4 x 100 Meters

 NJSIAA North 2 Group 2 State - Fifth Place

  • Farukh Bhatti - 100 Meters
  • Farukh Bhatti - 110 Meter High Hurdles
  • Liam Fahey - Pole Vault
  • Caroline Lanfrank - 4 X 400 Meters
  • Hailey Blum - 4 x 400 Meters
  • Alexia Perez - 4 x 400 Meters
  • Kayla Torter - 4 x 400 Meters

 NJSIAA North 2 Group 2 State Sixth - Place         

  • Hailey Blum - 400 Meter Dash