CEDAR GROVE, NJ – Senior citizens from Fairfield, West Caldwell and Caldwell recently received first and second place prizes in their individual categories of the annual Essex County Juried Art Show.

Robert Szpila of Fairfield received first place in the professional photography category for “Hudson Terminal."

Marcia M. Branca of West Caldwell received first place in the professional mixed media category for “Bouquet.”

Sign Up for E-News

Robert Kaplan of Caldwell received second place in the non-professional photography category for “Under the Fountain.”

The three individuals, pictured above with Essex County Executive Joseph DiVincenzo, Jr., were recognized during an awards ceremony at the Robert O’Toole Community Center in Essex County Cedar Grove Park in Cedar Grove, where DiVincenzo congratulated the 17 Essex County artists who received awards.

“I congratulate the winners and all the artists who participated in this year’s Senior Art Show,” he said. “The talent displayed by our senior artists is truly amazing and the artwork is inspiring.”

According to DiVincenzo, Essex County has a thriving fine-arts community, and the Senior Art Show “enables our older residents, both professionals and non-professionals, to display their original creations where the public can see them.”

“This is an excellent event for us to promote the arts and inspire our residents to use their talents,” he said.

The art exhibit was open to all professional and non-professional artists ages 60 and older from Essex County. The artwork was judged on originality, composition, style and quality and creativity.

Seniors whose artwork was awarded first place were automatically entered into the NJ Senior Citizens Art Show.

The 17 artists, and the awards they received, are as follows:

Bloomfield

  • Irma M. Perez received first place in the non-professional drawing category for “A German Shepherd.”

Caldwell

  • Robert Kaplan received second place in the non-professional photography category for “Under the Fountain.”

Cedar Grove

  • Victoria Augustine received first place in the non-professional watercolor category for “Grandmother’s Flowers.”
  • Bill Oswald received first place in the non-professional sculpture category for “Predator and Prey.”
  • Marie Matarazzo received first place in the non-professional pastel category for “Western Sunset.”
  • John Shiever received first place in the non-professional photography category for “July Sunset.”

East Orange

  • Lester James Johnson received first place in the professional sculpture category for “Nested Spheres.”

Fairfield

  • Robert Szpila received first place in the professional photography category for “Hudson Terminal.”

Livingston

  • Sheila Writt received first place in the non-professional oil category for “Ziggy.”

Montclair

  • Joyce Goldman received second place in the non-professional mixed media category for “Flash.”

Nutley

  • Anthony J. Andolino, Sr. received first place in the non-professional acrylic category for “Lemonade” and first place in the non-professional mixed media category for “Sydney Harbor.”
  • Nina R. Del Collo received first place in the professional print category for “Timeless.”
  • Theresa Ruffo received first place in the professional watercolor category for “Summer Bliss.”

Parsippany

  • Chas Palminteri received first place in the professional acrylic category for “Janis” and first place in the professional pastel category for “Hanna.”

South Orange

  • Victor Esquilin received first place in the professional drawing category for “Turning 40.”

West Caldwell

  • Marcia M. Branca received first place in the professional mixed media category for “Bouquet.”

West Orange

  • Robert Maclay received second place in the non-professional sculpture category for “Lift-Off Duck.”