WEST ORANGE, NJ - The West Orange High School boys indoor track team won the NJSIAA North Jersey Section 1, Group 4 competition in Toms River on Sunday, edging out last year's champions, Ridgewood, 62-55. This is the Mountaineers' third sectional title, with previous wins in 2008 and 2010.

The West Orange High School girls indoor track team took third place, behind Passaic Tech and Ridgewood.

West Orange trailed behind Ridgewood until the final two events, the 3,200 and 4 x 400 meter relay. Both Siem Mehruto and Jagger Garguillo placed in the 3,200, Mehru taking second and Garguilo, fifth. This placed West Orange ahead of Ridgewood 54-51, and despite its fifth seed ranking, standout performances by seniors Caleb Edgehill and Jahir Blanton pulled put West Orange ahead to win the competition. 

Sign Up for E-News

The boys team saw strong performances by Barden Adams, who won the high jump 6-4-2 and took second in the 55-meter hurdles.

The Girls team won the 4-x-400-meter relay with team members Casmira Nelson, Bukola Akinsola, Ashley Peart, and Chidinma Amaefuna. Bukola Akinsola, a freshman, also won the 55-meter dash, edging out West Orange's Aliyah Barnes. Barnes also placed second in the 55-meter hurdles.

The team heads back to Toms River on Friday, Feb. 14 for the Groups.

Here are the official statistics:

GROUP 4 - Boys

TEAMS: 1-West Orange 62. 2-Ridgewood 55. 3-Memorial 53. 4-Livingston 29. 5-Hackensack and Montclair 23. 7-North Bergen 14. 8-Passaic Tech and Clifton 13. 10-Passaic and Bergen Tech 12. 12-Bloomfield 1.

55-METER DASH: 1-Jake Sabatini, Ridgewood, 6.72. 2-Jonathan Ramirez, Memorial, 6.77. 3-Jahir Blanton, West Orange, 6.85. 4-Onasi Cuevas, Memorial, 6.87. 5-Thomas Jefferson, Passaic Tech, 6.88. 6-Donovan McDonald, Montclair, 6.89.

400-METER RUN: 1-Donovan McDonald, Montclair, 51.75. 2-Alex Ortega, North Bergen, 51.94. 3-Dom Boresta, Ridgewood, 52.42. 4-Caleb Edgehill, West Orange, 52.90. 5-Onasi Cuevas, Memorial, 53.32. 6-Dwyer Halliburton, Clifton, 53.40.

800-METER RUN: 1-Kevin Serrao, Bergen Tech, Bergen Tech, 1:57.37, meet record; former record 1:58.25, Jared Mason, West Orange, 2011. 2-Jhonathan Matamoros, Memorial, 1:57.52. 3-Caleb Edgehill, West Orange, 2:00.00. 4-Alex Ortega, North Bergen, 2:00.61. 5-Luke Dublirer, Ridgewood, 2:00.69. 5-Jeremy Hernandez, Clifton, 2:00.93.

1,600-METER RUN: 1-Jhonathan Matamaros, Memorial, 4:26.19. 2-Luke Dublirer, Ridgewood, 4:27.00. 3-Cheis Mascetti, Hackensack, 4:28.83. 4-Siem Mehretu, West Orange, 4:30.92. 5-Jeremy Hernandez, Clifton, 4:31.01. 6-David Frering, Ridgewood, 4:32.78.

3,200-METER RUN: 1-Chris Mascetti, Hackensack, 9:55.36. 2-Siem Mehretu, West Orange, 9:55.62. 3-Henry Whipple, Montclair, 9:57.93. 4-David Frering, Ridgewood, 9:58.52. 5-Jagger Garguilo, West Orange, 9:59.29. 6-Rafael Hernandez, Memorial, 10:03.92.

55-METER HURDLES: 1-Kevin Almonte, Memorial, 7.90. 2-Barden Adams, West Orange, 8.07. 3-Davon Harper, West Orange, 8.25. 4-Andrew Farrell, Livingston, 8.27. 5-Alex Ortega, North Bergen, 8.27. 6-Andy Afful, Bloomfield, 8.29.

HIGH JUMP: 1-Barden Adams, West Orange, 6-4. 2-Timothy Bryant, Clifton, 6-0. 3-Harrison Escoffery, Hackensack, 5-10. 4-Mike Zeno, Ridgewood, 5-10. 5-Kevin Cooper, Passaic Tech, 5-8. 6-Malike Sizer, Passaic Tech, 5-8.

GROUP 4 - Girls

TEAMS: 1-Passaic Tech 65. 2-Ridgewood 55. 3-West Orange 53. 4-Montclair 48. 5-Livingston 22. 6-Hackensack 15. 7-Paterson Kennedy 9. 8-Bloomfield, North Bergen 8. 10-Clifton, Morris Knolls, Bergen Tech 6. 13-Kearny 5. 14-Passaic 1.

55-METER DASH: 1-Bukola Akinsola, West Orange, 7.42. 2-Aliya Barnes, West Orange, 7.5. 3-Carolina Herrera, North Bergen, 7.51. 4-Alexes Washington, Passaic Tech, 7.57. 5-Naomi Clarke, Hackensack, 7.59. 6-Ebonee Jackson, Paterson Kennedy, 7.66.

400-METER RUN: 1-Breaisha Morton, Passaic Tech, 58.41. 2-Tonisha Bereford, Bloomfield, 1:00.4. 3-Chidinma Amaefuna, West Orange, 1:01.3. 4-Casmira Nelson, West Orange, 1:02.97. 5-Carolina Herrera, North Bergen, 1:02.98. 6-Faith Iyizoba, West Orange, 1:04.64.

800-METER RUN: 1-Eliana Tyler, Montclair, 2:25.29. 2-Stephanie Hayes, Montclair, 2:26.2. 3-Leah Rosenfeld, Ridgewood, 2:17.12. 4-Kristi Kwok, Livingston, 2:27.77. 5-Jasmin Dostanko, Morris Knolls, 2:28.56. 6-Kassandra Ortiz, Morris Knolls, 2:30.94.

1,600-METER RUN: 1-Stephanie Hayes, Montclair, 5:20.14. 2-Sam Halvorsen, Ridgewood, 5:26.93. 3-Carleen Jeffers, Ridgewood, 5:27.18. 4-Eliza Gentry, Montclair, 5:28.23. 5-Allyson Black, Morris Knolls, 5:29.86. 6-Kelly Cleary, Ridgewood, 5:32.23.

3,200-METER RUN: 1-Carleen Jeffers, Ridgewood, 11:17.61. 2-Sam Halvorsen, Ridgewood, 11:28.39. 3-Abigail McLaughlin, Bergen Tech, 11:36.4. 4-Aislinn Sroczynski, Kearny, 11:54.96. 5-Eliza Gentry, Montclair, 11:59.03. 6-Katherine Rodriguez, Passaic, 12:00.51.

55-METER HURDLES: 1-Breaisha Morton, Passaic Tech, 8.36, meet record; former record 8.45, Evana Edwards, Hackensack, 2008. 2-Aliya Barnes, West Orange, 8.37. 3-Alexes Washington, Passaic Tech, 8.61. 4-Jen Su, Livingston, 8.7. 5-Dana Lynch, Hackensack, 8.9. 6-Katie McKeon, Ridgewood, 9.44.

HIGH JUMP: 1-Breaisha Morton, Passaic Tech, 5-4, meet record; former record 5-2, Sarah DeVita, Passaic Tech, 2011 and Breaisha Morton, Passaic Tech, 2012. 2-Ianna McGregor, Paterson Kennedy, 5-2. 3-Malawi Allen, West Orange, 5-2. 4-Sophie Montgomery, Ridgewood, 5-0. 5-Alexes Washington, Passaic Tech, 5-0. 6-Amber Redmond, Hackensack, 5-0.

SHOT PUT: 1-Amarys Berry, Hackensack, 36-10 1/2. 2-Alanna Robinson, Montclair, 36-8 1/2. 3-Alesha Washington, Passaic Tech, 32-10. 4-Jen Su, Livingston, 32-0 3/4. 5-Melika Clarke, Passaic Tech, 32-0. 6-Maria Angulo, Kearny, 30-11 1/2.

POLE VAULT: 1-Jen Su, Livingston, 8-6. 2-Kaori Suzuki, Passaic Tech, and Reid Simoncini, Ridgewood, 8-0. 4-Cassidy Cardone, Clifton, 7-6. No other places.

1,600-METER RELAY: 1-West Orange (Casmira Nelson, Bukola Akinsola, Ashley Peart, and Chidinma Amaefuna) 4:15.74. 2-Passaic Tech 4:18.88. 3-Montclair 4:19.03. 4-Ridgewood 4:19.57. 5-Clifton 4:26.82. 6-Morris Knolls 4:27.15.