WEST ORANGE, NJ -- Five members of the West Orange High School wrestling team were semifinal round contestants in the Essex County Tournament that concluded Friday night at Codey Arena.

Adonis May was the 195-pound runner-up, which was won by Michael Massa of Seton Hall Prep in a tight, 2-1 decision. May had decisioned Jamal Joseph of Irvington, 3-1, in the semifinals.

Other West Orange semifinalists were: Justin Barr (113 lbs.), Damianlee Torres (120 lbs.), Daniel Periera (182 lbs.) and Kevon Atkins (285 lbs.).

Sign Up for West Orange Newsletter
Our newsletter delivers the local news that you can trust.

West Orange tied for fifth place in the county tournament's team standings.

 

Essex County Wrestling Finals    

195 POUNDS

1-Michael Massa (Seton Hall Prep) d. 2-Adonis May (West Orange), 2-1 (TB-2)

 

Essex County Semifinals

113 POUNDS

1-Ricardo Caamano (Caldwell) p. 4-Justin Barr (West Orange), 3:05

2-Mike Pescatore (West Essex) d. 6-Jason Quirk (Livingston), 11-6

120 POUNDS

4-Gabriel Jimenez (Seton Hall Prep) d. 1-Damianlee Torres (West Orange), 3-1

3-Michael Policarpio (Millburn) p. 2-Gerald VanBaelen (Bloomfield), 5:42

126 POUNDS

1-Larry Melchionda (Seton Hall Prep) d. 4-Josh Dabon (Belleville), 10-6

2-Ricky Cassidy (West Essex) p. 3-Seth Levine (Newark Academy), 1:58

132 POUNDS

1-Carson Barry (West Essex) md. 5-Dean Palmer (Verona), 10-0

3-Cahil Love Jr. (Columbia) p. 2-Agostino Petrillo (Livingston), 1:38

138 POUNDS

1-Darren Jones (West Essex) p. 4-Antonio Cuffari (Cedar Grove), 2:50

3-Conner Decker (Seton Hall Prep) d. 2-Carl Banks (Irvington), 7-2

145 POUNDS

1-David Guerra (Belleville) md. 5-Zalyn Smith (Irvington), 11-3

2-Cole Carroll (Seton Hall Prep) md. 3-Jacob Gonzalez (Nutley), 12-4

152 POUNDS

1-Alex Jones (West Essex) p. 4-Sam Cohen (Millburn), :46

2-Peter Haverick (Nutley) d. 3-Aidan Cunningham (Seton Hall Prep), 8-3

160 POUNDS

1-Jack Wilt (Seton Hall Prep) p. 4-Billy Hales (Newark Academy), 5:47

2-Sal Mainiero (Nutley) d. 3-Max Lee (Livingston), 4-3

170 POUNDS

4-Hakim Fennell (Belleville) p. 1-Zachary Merlino (Seton Hall Prep), 1:45

2-Stratos Kantanas (Livingston) p. 11-Nick Lagreca (West Essex), 2:25

182 POUNDS

4-Tyson Carroll (Columbia) d. 1-Zachary Andruchowitz (Bloomfield), 3-2

3-Sam Carsillo (West Essex) p. 15-Daniel Pereira (West Orange), 3:59

195 POUNDS

1-Michael Massa (Seton Hall Prep) d. 5-John Casale (Caldwell), 8-2

2-Adonis May (West Orange) d. 3-Jamal Joseph (Irvington), 3-1

220 POUNDS

1-Edwin Louis (Irvington) d. 5-Ben Rivera (Caldwell), 3-2

3-Andrew Mitzak (Seton Hall Prep) p. 7-Nick Polewka (Nutley), 1:09

285 POUNDS

1-Bardhyl Gashi (West Essex) p. 5-David Peterkin (Belleville), 1:54

2-Billy Searle (Nutley) p. 6-Kevon Atkins (West Orange), :56