Updated at 4:29 p.m. May 29

WESTFIELD, NJ — On Wednesday evening, families of Westfield High School seniors celebrated as students and faculty were presented with school and local awards and scholarships.

WHS Interim Principal Jim DeSarno began the awards ceremony with a remembrance of late Principal Derrick Nelson, whose recent passing was still top of mind. The awards kicked off with the appointment of senior Jenna Miller to the United States Military Academy at West Point.

Sign Up for E-News

Local awards, many named in memory of former students and members of the Westfield community, were presented first, followed by WHS department awards, presented by faculty. Teacher and staff awards followed and the evening concluded with organizational awards.

A list of award winners is as follows:

Kathryn Armstrong

National Merit Scholarship Program - Commended

Julianne Aronson

State Farm "Good Neighbor" Scholarship

 

Environmental Science Award

Kaela Azzaretto

Katherine E. Cuthbertson Memorial Achievement Award

Natalie Becker

The Gail Trimble Memorial Award

 

Mandeville-Rentrop Scholarship

Nicole Boutsikaris

Liesja Tortorello Memorial Award

 

Spanish Club Service Award

Briana Brown

Dorothy Kirkley Memorial Scholarship/The Dr. MLK, Jr. Assoc

Kayla Butera

Margaret Dietrich Award

 

Mark & Debra Friedman Innovation Scholarship

Jeffry Cabrera

The Westfield Future Achievement Scholarship

Matthew Cafiero

Italian-American Club of Westfield Terry DiFalco Scholarship

 

National Merit Scholarship Program - Commended

Devin Caherly

The Douglas J. Odenkirk Memorial Award

 

Katherine E. Cuthbertson Memorial Achievement Award

Andrew Caminiti

Laura Meierhans Memorial Award

Ruben Cardoso

Waldron W. Holck and Sydna Holck Eddy Memorial Fund Scholarship

Sofia Castillo

The Westfield Future Achievement Scholarship

Katherine Ceraso

National Merit Scholarship Program - Commended

 

French Elan Award

Jeremy Cha

Madeline Wild Bristol Award

 

National Merit Scholarship Program - Commended

 Colby Chen

National Merit Scholarship Program - Commended

Austin Chen

National Merit Scholarship Program - Winner

 

Model United Nations and Youth and Government Award

Anthony Christopher

Charles Ropars Memorial Scholarship

Casey Cohen

Seminar in College Mathematics Award

 

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Physics AP Award

 

Noel and Thelma Taylor Memorial Award

Avery Conrad

Italian Club Achievement Award

Duncan Cook

Jean M. McDermott Fine Arts Award

Cuccaro

Westfield Chapter UNICO National Awards

Ellie Curry

Union County Secondary Principals Association Award

Jaimie DeDea

Westfield Chapter UNICO National Awards

 

Westfield PTC Scholarship

 

Westfield Municipal Alliance Volunteer of the Year Award

Liam Dougherty

F.L.A.G. – Foreign Language Awareness Group Award

Emma-Li Downer

Joseph E. Rood Memorial Award

 

Marc Hardy Memorial Latin Award

Morgan Eng

The Buriss Music & MacRitchie Technology Award

 

Madeline Wild Bristol Award

 

Rachel Mather Sullivan Scholarship

 

Ezra Kennedy Memorial Scholarship

 

Excellence Award in Mandarin

Michael Gallego-Carvajal

Greater Westfield Area Chamber of Commerce Scholarship

Charlotte Geary

Katherine E. Cuthbertson Memorial Achievement Award

 

F.L.A.G. – Foreign Language Awareness Group Award

Jack Gerris

Westfield PTC Scholarship

Fiona Gillen

Bruce G Dunning Memorial Award

 

National Merit Scholarship Program - Commended

Lauren Greenspan

English Department Award for Excellence in Language

Jared Greenspan

The Andrew Karp Award

 

Ailish Campanile Scholarship (from Wilson School)

 

National Merit Scholarship Program - Commended

Grace Gruters

The Les Jacobsen "SBATAI" Award

Nicolas Guerriero

Charles E. Brown History Prize Award

 

Col. & Mrs. Henry Bayard McCoy Scholarship

 

Model United Nations and Youth and Government Award

Alana Hammond

Dorothy Kirkley Memorial Scholarship/The Dr. MLK, Jr. Assoc

 

John Byrne Memorial Scholarship

 

The Douglas & Anne Yearley Memorial Scholarship

 

John S. and Helen Bell McMartin Award

 

Westfield Democratic Committee Public Service Award

Daniel Han

John Byrne Memorial Scholarship

Sydney Harding

Calculus Award

Brianna Hatch

Kelly Mazzucco Journalism Award

 

The Kelly Mazzucco Scholarship (aka Wilson School Schol)

 

Westfield Jaycees

 

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Barbara Philpot Memorial Spirit Award

Sophie Hendricks

National Merit Scholarship Program - Commended

Emma Herber

Union County Historical Society Award

Brandon Hipp

US Marines American Patriot Award

Kristina Hollosi

Discrete Mathematics, Probability & Statistics Award

Julia Hollosi

National Merit Scholarship Program - Commended

Kristina Hollosi

David M. Hart Science Award

Elisha Israel

Peggy H. Lott Scholarship Fund Award

 

AP Calculus BC Award

 

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Biology AP Award

 

Westfield High School Distinguished Student Award

Hannah Jepson

Physical Education Award (female)

Mark Johnson

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Model United Nations and Youth and Government Award

Justin Joseph

Model United Nations and Youth and Government Award

Lauren Kamienski

The Douglas & Anne Yearley Memorial Scholarship

 

Westfield PTC Scholarship

Michael Kane

Physical Education Award (male)

Meghan Kobrin

Charles Frankenbach, Sr. Memorial Scholarship

Lisa-Marie Koglin

Most Outstanding World Language Student

Madison Kurtz

Westfield Art Association Award

Matthew Leone

National Merit Scholarship Program - Commended

Yan Leyzerovych

English Department Award for Excellence in Literature

Kevin Li

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Social Studies Department Award

Kamryn Lombardi

Ezra Kennedy Memorial Scholarship

 

Westfield Welcome Club Scholarship

Ava Luzzi

The Charles Addams Memorial Art Award

Ava Maurillo

Justina V. Taylor Scholarship Award

 

Westfield PTC Scholarship

 

The Westfield Education Association Scholarship

James McCutcheon

English Department Book Lover's Award

Alexander McGrail

The Excellence in History Award

Mary McHugh

The Franklin School Jake Tooley Scholarship

Kristen Meek

The Westfield Future Achievement Scholarship

Amanda Metzger

Laurence F. Greene Achievement Award

 

Westfield PTC Scholarship

 

Charles Ropars Memorial Scholarship

 

The Westfield Future Achievement Scholarship

Timothy Miller

Westfield PAL Allen Chin Memorial Scholarship

Jenna Miller

West Point Appointment

Charlotte Moore

Dorothy Kirkley Memorial Scholarship/The Dr. MLK, Jr. Assoc

 

Westfield PTC Scholarship

 

Sylvia Cummin Outstanding Business Student Award

 

The Barry Judd Memorial Scholarship

Sophia Morales

Westfield Young Republican Committee Public Service Award

Kate Murphy

National Merit Scholarship Program - Commended

 

Westfield Foundation Award

 

Excellence in French Award

Malea Muse

The Westfield Future Achievement Scholarship

Megan Neiswenter

The Douglas & Anne Yearley Memorial Scholarship

 

FMBA Local 30 Westfield Firefighters Scholarship

Justin O'Boyle

Computer Science Award

Jennifer O'Connell

Italian-American Club of Westfield Terry DiFalco Scholarship

Colleen O'Connor

Kathryne Brennan Memorial Award

Alexander Park

Westfield PAL Allen Chin Memorial Scholarship

Raul Ramos

The Westfield Future Achievement Scholarship

Madeline Reynders

National Merit Scholarship Program - Finalist

Kendall Robertson

Growth Mindset Award  

Julia Romano

The Seeing Eye Puppy Raiser Service Scholarship

Julia Salvato

J. Isabella Dodds Award

 

Lisa K. Monteleone Memorial Scholarship

 

Victor & Ann Frette Memorial Scholarship

Bridget Scaglione

Joel P. Langholtz Memorial Award

Alivia Scott

The Westfield Future Achievement Scholarship

Sara Shen

National Merit Scholarship Program - Commended

Mary-Joy Sidhom

National Merit Scholarship Program - Commended

Sloane Silverman

John Byrne Memorial Scholarship

 

Katherine E. Cuthbertson Memorial Achievement Award

 

Lightbridge Academy Scholarship

 

Westfield PTC Scholarship

Angelina Silvester

Ezra Kennedy Memorial Scholarship

Matthew Siroty

AP Calculus AB Award

Alan Souza

Westfield PTC Scholarship

Alexandra Spiezio

The Excellence in History Award

Savannah Stewart

AP Statistics Award

 

Westfield Association of Administrators and Supervisors Scholarship

 

F.L.A.G. – Foreign Language Awareness Group Award

 

Spanish Club Academic Achievement Award

Martin Stith

Dorothy Kirkley Memorial Scholarship/The Dr. MLK, Jr. Assoc

Makenzie Stratton

Kathryne Brennan Memorial Award

Pierre Sulmont

Growth Mindset Award  

Alexandra Sumas

Edmund K. Faltermayer Journalism Scholarship

 

Steven Lapidus Memorial Scholarship

Carlee Swanson

Exercise and Sports Science Award

Tomas Taaffe

Victor & Ann Frette Memorial Scholarship

 

National Merit Scholarship Program - Commended

Keeley Thompson

Forensic Science Award

James Tichenor

Star of Progress in Mandarin Award

Carson Turner

Frank A. and Margaret R. MacPherson Fund Award

Taylor Venturino

Greater Westfield Area Chamber of Commerce Scholarship

 

Italian Club Service Award

Emma Wolynez

Westfield High School Blue Devil TV Award

Edward Xing

National Merit Scholarship Program - Finalist

 

Chemistry 2 AP Award

Jeffrey Yang

National Merit Scholarship Program - Commended

Zachary Youssef

National Merit Scholarship Program - Finalist

Chloe Zimmerman

F.L.A.G. – Foreign Language Awareness Group Award

Steven Zucker

Spencer Savings Bank Scholarship

Steven Zucker

Westfield PTC Scholarship